fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Żołnierze skarżą się na pominięcie w podwyżkach uposażeń

Adobe Stock/RPO
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka ws. podwyżek uposażenia żołnierzy zawodowych. Mundurowi zwolnieni ze służby po wypowiedzeniu stosunku służbowego, skarżą się, że są pomijani.

W tej sprawie żołnierze zwrócili się do rzecznika i wskazali na niekorzystną opinię wydaną przez Departament Kadr MON.

Art. 97a ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych stanowi, że w przypadku wypowiedzenia przez żołnierza stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej w okresie dwunastu miesięcy od dnia objęcia przez tego żołnierza zawodowego wyższego stanowiska służbowego albo stanowiska służbowego o tym samym stopniu etatowym, lecz z wyższą grupą uposażenia, podstawę wymiaru odprawy oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, ustala się, przyjmując uposażenie należne żołnierzowi na poprzednio zajmowanym stanowisku służbowym.

Według skarżących przy ustalaniu tych należności nie są uwzględniane podwyżki stawek w poszczególnych grupach, które nastąpiły w okresie po zmianie stanowiska (a od awansu do chwili zwolnienia okres ten może wynieść nawet ok. 18 miesięcy, w tym okres wypowiedzenia 6 miesięcy), a także różnice w dodatkach stałych (np. dodatek za wysługę lat).

W ocenie skarżących interpretacja Departamentu Kadr MON obniża dodatek za wysługę, ekwiwalent za niewykorzystany urlop z danego roku, w którym żołnierze są zwalniani, a który jest wypłacany według stawek sprzed ponad roku.

- „Dyscyplinujący" charakter niniejszego przepisu nie powinien oznaczać dwukrotnego „karania" żołnierza za podjęcie decyzji o zwolnieniu ze służby. Motywacja skłaniająca żołnierza do odejścia ze służby (przed upływem roku) może wynikać z obiektywnych przesłanek (np. powodów rodzinnych, rozwiązania jednostki) i w mojej ocenie wystarczającą dolegliwością będzie dla niego obniżenie uposażenia do wysokości sprzed awansu na wyższe stanowisko służbowe i naliczenie świadczeń z uwzględnieniem podwyżek według stanu prawnego obowiązującego na dzień zwolnienia ze służby - pisze RPO.

Zdaniem Bodnara przyjęta przez Departament Kadr MON interpretacja odbierająca żołnierzom prawo do podwyżki uposażenia narusza zasady współżycia i sprawiedliwości społecznej. - Żołnierz nie ma wpływu na decyzję o zwiększeniu stawek uposażenia zasadniczego, a od tej wartości liczone są należności związane ze zwolnieniem ze służby - wyjaśnił rzecznik.

RPO zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o rozważenie możliwości zmiany dotychczasowej praktyki, ewentualnie o doprecyzowanie art. 97a ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Źródło: RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA