fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Dziennikarz Trójki: Kowalczewski mógł nie wiedzieć, kim jest Kazik

fot. mat. pras./ Arek Szymański
Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, mógł wpływać na obecną sytuację Programu III.

Coraz większe spustoszenia wywołuje decyzja Tomasza Kowalczewskiego o unieważnieniu Listy Przebojów Trójki po zwycięstwie „Twój ból jest lepszy niż mój” Kazika.

– Znając dyrektora Tomasza Kowalczewskiego, mam prawo przypuszczać, że nie wiedział, kim jest Kazik, a usłyszał o nim przy okazji piosenki „Twój ból jest lepszy niż mój”, kiedy kazano mu ją zdjąć z anteny – powiedział nam wieloletni dziennikarz Trójki pragnący zachować anonimowość. – Zasada działania była prosta: dyspozycje wydawał Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, a potem kontaktowała się z podwładnymi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Dyrektor Kowalczewski polecił „zrobić coś z Kazikiem” Piotrowi Metzowi, kierownikowi redakcji muzycznej Trójki.

„Dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy” – argumentował dyrektor Kowalczewski.

„Jeżeli mówimy o cenzurze – to został w wyniku tych machinacji z liczeniem głosów na Listę Przebojów Trójki ocenzurowany głos słuchaczy” – powiedział Krzysztof Czabański w RMF-FM. Zapewnił, że Polskie Radio nie prowadzi „żadnej wojny z artystami”.

Tymczasem nasz rozmówca twierdzi, że ingerencja w Trójce wywołała niepokój o konsekwencje w Ministerstwie Kultury, które próbowało łagodzić sytuację na poziomie jednego z wiceministrów. Bez skutku.

– Prezes Czabański podlega bowiem tylko prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu – powiedział nasz rozmówca. – Środa była w historii Trójki dniem strasznym. Do redakcji przychodziły setki e-maili od słuchaczy, którzy są przerażeni całą sytuacją. Jednak na antenie można było usłyszeć tylko słuchaczy deklarujących poparcie dla dyrekcji.

Słuchaczami wstrząsnęła po odejściu Wojciecha Manna i Marka Niedźwieckiego informacja, że rezygnuje z Trójki Piotr Kaczkowski. Jego osiągnięcia w skali rocka można porównać tylko do tego, co dla popularyzacji radia uczynili Jerzy Waldorff i Lucjan Kydryński.

Piotr Kaczkowski był związany z Polskim Radiem 57 lat. Jako pierwszy wyemitował w polski eter debiutancki singiel The Beatles „Love Me Do”, prezentował premiery Led Zeppelin, Pink Floyd. Dzięki Kaczkowskiemu pierwszych nagrań dokonała Maryla Rodowicz. On nadał „Autobiografię” Perfectu. Prowadził „Minimax”, „Muzyczną pocztę UKF”. Był szefem anteny (1998–2000).

Z Trójką pożegnali się też w środę m.in. Piotr Stelmach i Marcin Łukawski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA