fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

KRRiT nie zareaguje na ujawnienie danych przez TVP

Fotorzepa/ Danuta Matłoch
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji "nie widzi podstaw" do wszczęcia postępowania przeciwko TVP za ujawnienie danych osób protestujących przed siedzibą telewizji publicznej.

Wiadomości TVP opublikowały w poniedziałek, 4 lutego, wizerunki osób, które uczestniczyły w sobotnim proteście przed siedzibą TVP i próbowali utrudnić wyjazd Magdalenie Ogórek.

Doszło wówczas do lżenia dziennikarki, interweniowała policja.

W poniedziałkowych "Wiadomościach" opublikowano imiona i nazwiska dziesięciu z protestujących osób, a także ich miejsca pracy.

W prawie wszystkich z nich uderzyła fala hejtu, dwie osoby straciły pracę.

W sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, według którego skoro nawet policji wolno opublikować dane poszukiwanego tylko wówczas, gdy jest za nim wydany list gończy, tym bardziej nie wolno tego robić mediom. 

Prawa do publikacji danych bronili i dyrektor TAI Jarosław Olechowski, i prezes TVP Jacek Kurski.

Kurski w odpowiedzi na interwencję RPO stwierdził, że osoby protestujące w żaden sposób nie zastrzegły publikacji wizerunku, "ostentacyjnie" przechodząc przed kamerami.

Z argumentacją prezesa Kurskiego zgodziła się KRRiT.

Zdaniem Rady, publikacja danych nie uniemożliwia poszkodowanym dochodzenia swoich praw przed sądami powszechnymi.

Jak napisał w uzasadnieniu szef KRRiT w cytowanym przez Press.pl piśmie do RPO, "udzielenie wsparcia publicznemu wydarzeniu poprzez osobisty w nim udział oznacza również rezygnację z anonimowości i uczestnicy publicznego zgromadzenia powinni uwzględnić tę okoliczność przy podejmowaniu swoich decyzji".

Rzecznik Adam Bodnar zamierza ponownie interweniować w KRRiT. Uważa, że Rada, zwłaszcza że jest organem konstytucyjnym, nie rozumie "istoty zgromadzeń, obowiązków mediów oraz ochrony danych osobowych uczestników zgromadzeń".

Zdaniem cytowanych przez Press.pl prawników, decyzja KRRiT o niewszczynaniu postępowania wobec TVP jest "karygodnym naruszeniem praw" osób, których dane ujawniono oraz złamaniem prawa prasowego, "które mówi wyraźnie i jednoznacznie, że do momentu ogłoszenia prawomocnego wyroku każdy ma prawo do anonimowości".

Źródło: Press.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA