fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawa dla wydawców

123RF
Polscy wydawcy prasowi lobbują w Brukseli na rzecz wprowadzenia unijnej ochrony praw pokrewnych. Ma to chronić ich interesy w dobie internetu.

Parlament Europejski pracuje właśnie nad nową unijną dyrektywą o prawie autorskim. Ma to być fundamentalna zmiana prawa po 16 latach, czyli tak naprawdę dostosowanie rozwiązań dotyczących praw autorskich do rzeczywistości świata cyfrowego. W projekcie przedstawionym przez Komisję Europejską znalazł się zapis ważny dla wydawców prasowych. Artykuł 11 dyrektywy przewiduje przyznanie wydawcom praw pokrewnych, czyli de facto tych samych, które mają autorzy, jeśli chodzi o zwielokrotnianie oraz publiczne odtwarzanie ich prac. Miałoby to dać im efektywny instrument dopominania się o wynagrodzenie ze strony portali internetowych czy wyszukiwarek typu Google News, dostarczających czytelnikowi za darmo treści z gazet, za które w innej sytuacji musiałby zapłacić.

– Jesteśmy okradani przez internet. Nie mam tytułu do ochrony naszych interesów – powiedział Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej", który w Parlamencie Europejskim w Brukseli przewodniczy...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA