To przedsięwzięcie wynika ze zobowiązania się Komisji Europejskiej do zebrania informacji o potrzebach, barierach i doświadczeniach firm technologicznych przed powołaniem do życia projektu „Start-up Initiative". Projekt ten jest częścią nowej Strategii Jednolitego Rynku. Konsultacje potrwają do końca czerwca.

Zreformowana w październiku 2015 r. Strategia Jednolitego Rynku Unii Europejskiej zakłada, że w 2016 r. działania KE będą koncentrować się m.in. na redukowaniu barier w obszarze usług dla biznesu i w handlu detalicznym. Informacje zebrane w trakcie konsultacji pomogą wypracować najlepsze rozwiązania, zgodne z oczekiwaniami startupów, oraz będą punktem odniesienia w tworzeniu nowej polityki i środków stanowiących wsparcie dla potrzeb startupów na szczeblu UE i państw członkowskich.

Co ciekawe, KE wprowadziła interesujące rozróżnienie na trzy fazy cyklu życia przedsiębiorcy technologicznego. A zatem, zgodnie z unijnym nazewnictwem, startupem będą tylko te firmy, które będą dysponowały funduszami i spełnią wymagania regulacyjne, które umożliwią utworzenie spółki. Projekty na wcześniejszym etapie (gdy osoby lub grupy osób posiadają umiejętności i kompetencje pozwalające na utworzenie nowej spółki) mają nazywać się według unijnej nomenklatury: standupami. Z kolei trzecia faza to tzw. scaleupy. Mamy do czynienia z nimi, gdy firma może z sukcesem poszerzyć swoją działalność na nowe rynki lub o nowe innowacje.