Lekarze i pielęgniarki

Proces lekarzy szpitala MSWiA o popełnienie błędu medycznego

Fotolia.com
Zaniechania lekarzy to błąd w sztuce lekarskiej – uznał Sąd Najwyższy.

Dwójka lekarzy warszawskiego szpitala MSWiA uniewinnionych od zarzutu popełnienia błędu medycznego będzie miała kolejny proces.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie oskarżyła sześcioro lekarzy o nieumyślne narażenie małoletniego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Mając kontakt z chłopcem podczas wizyt domowych oraz w trakcie jego pobytu w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, lekarze nie przeprowadzili wszystkich koniecznych badań. Nie rozpoznali też u niego infekcji będącej powikłaniem ospy wietrznej. W 2015 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia skazał czterech lekarzy na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę. Pozostałą dwójkę uniewinnił. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał jednak w mocy wyrok sądu pierwszej instancji.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie złożył kasację do SN. Podnosił, że sądy błędnie ustaliły, iż niedokonanie pełnej oceny stanu zdrowia chłopca, nieprzeprowadzenie wszystkich koniecznych badań i nieskierowanie go do szpitala nie naraziło dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W jego ocenie zaniechania jednego z uniewinnionych to błąd w sztuce lekarskiej.

Prokurator powoływał się na opinię biegłych, którzy ocenili postępowanie drugiej uniewinnionej lekarki jako nieprawidłowe z punktu widzenia dostępnej każdemu lekarzowi wiedzy medycznej i zasad praktyki lekarskiej. W swojej kasacji wskazywał, że ona także dopuściła się błędu w sztuce lekarskiej. W efekcie prokurator wnosił o uchylenie wyroku SO w Warszawie i przekazanie mu sprawy do ponownego rozpoznania. I wygrał. SN podzielił jego argumenty. Sprawa wróci do okręgu.

sygnatura akt: II KK 74/17

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL