fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Lekarski egzamin specjalizacyjny jednak w terminie

Lekarze
Adobe Stock
Po protestach środowiska lekarskiego Ministerstwo Zdrowia rezygnuje z przesunięcia Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) na maj.

„W nawiązaniu do apeli kierowanych do Ministerstwa Zdrowia dotyczących organizacji PES w sesji wiosennej 2021 r. i biorąc pod uwagę stanowiska konsultantów krajowych (w szczególności prof. Andrzeja Horbana i prof. Iwony Paradowskiej-Stankiewicz), dotyczących możliwości przeprowadzenia PES w warunkach zapewniających bezpieczeństwo osobom uczestniczącym w obydwu formach egzaminu oraz wysoki stopień wyszczepienia lekarzy, minister informuje, że PES odbędzie się w sesji wiosennej zgodnie z wyznaczonymi terminami" – takie ogłoszenie pojawiło się na stronie resortu zdrowia w środę.

O przesunięciu wiosennej sesji, organizowanej w marcu-kwietniu, na maj, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek, wywołując oburzenie wśród lekarzy. W środę po południu pomysł skrytykował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja informując, że jest zmuszony zrezygnować z udziału w zespole doradczym przy ministrze zdrowia.

Medycy argumentowali, że przesunięcie sesji, do której przygotowywali się od tygodni, na maj, nie sprawi, że wrócą do szpitali, a po prostu poświęcą więcej czasu na naukę. Ich argumenty najwyraźniej trafiły do decydentów.

- Doceniamy fakt, że minister Niedzielski jednak słucha głosu środowiska lekarskiego i zmienił wczorajsze decyzje w sprawie PES, jednak cały czas stoimy przed szczytem III fali pandemii i jesteśmy zaniepokojeni faktem rosnącej liczby zakażeń dziennie. Jestem zdania, że nawet dzisiejsza liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem upoważnia Pana Ministra Niedzielskiego do podjęcia decyzji o odwołaniu ustnej części egzaminów PES – zauważa Renata Florek-Szymańska z Porozumienia Chirurgów „Skalpel".

A członkowie Porozumienia Rezydentów wytykają ministerstwu błąd w komunikacie, który jako jeden z powodów przywrócenia pierwotnych terminów podaje „brak prawnej możliwości odstąpienia od przeprowadzenia egzaminu w jednej z form". „Przypominamy podstawę prawną do odwołania części ustnej egzaminu. Mamy stan epidemii i gwałtowny wzrost zachorowań, a szczepienia nie chronią w 100 proc. przed transmisją wirusa" – napisali na Twitterze i zacytowali art. 16rc ust 3a ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym jeżeli w okresie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii przeprowadzenie egzaminu testowego lub ustnego PES nie będzie możliwe, można odstąpić od jednej z części z zachowaniem wyłącznie jednej z form egzaminu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA