Dziś beatyfikacja polskich misjonarzy męczenników

Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, dwaj polscy franciszkanie, zostaną dziś uznani przez Kościół rzymskokatolicki za błogosławionych. To pierwsi polscy misjonarze męczennicy.

Aktualizacja: 05.12.2015 13:11 Publikacja: 05.12.2015 08:08

Dziś beatyfikacja polskich misjonarzy męczenników

Foto: materiały prasowe

Kościół ogłosi także błogosławionym włoskiego księdza Alessandro Dordiego.

Wszyscy trzej duchowni zabici zostali w sierpniu 1991 roku w Peru przez maoistowskich terrorystów ze Świetlistego Szlaku. Uroczystość beatyfikacji odbędzie się w mieście Chimbote.

Polacy pracowali w parafii Pariacoto, w Andach. Świetlistemu Szlakowi nie podobała się, że odkąd tam trafili, spadło poparcie dla propagowanej przez komunistyczną partyzantkę idei „wojny ludowej". Wieczorem 9 sierpnia 1991 roku zamaskowana grupa Świetlistego Szlaku wkroczyła do Pariacoto. Partyzanci najpierw schwytali burmistrza, a następnie ruszyli do kościoła, gdzie związali 31-letniego Michała Tomaszka i 33-letniego Zbigniewa Strzałkowskiego, a następnie wywieźli całą trójkę w góry.

Podczas „procesu" zakonnicy zostali oskarżeni o „oszukiwanie ludu", „usypianie rewolucyjnego pędu przez głoszenie pokoju" i „zatruwanie lokalnej ludności żywnością z kapitalistycznego Caritasu". Razem z burmistrzem zostali rozstrzelani.

- To było zabójstwo za wiarę - mówi Polskiemu Radiu ojciec Jarosław Wysoczański, ówczesny przełożony franciszkanów w Peru. Na potwierdzenie swych słów przypomina, że Abimael Guzman, założyciel i ówczesny szef Świetlistego Szlaku, w artykule opublikowanym kilka dni po morderstwie w Brukseli przyznał, iż nienawidzi Kościoła rzymskokatolickiego. Później w rozmowie z biskupem Luisem Barbarenem z Peru miał przyznać, że od zabójstwa w Pariacoto jego przedsięwzięcia kończyły się fiaskiem. - Miał nawet zapytać biskupa "Czy tą siłą, która wszystko zablokowała. jest Ewangelia?" - mówi ojciec Jarosław Wysoczański.

Ksiądz Alessandro Dordi został zabity przez Świetlisty Szlak szesnaście dni po zamordowaniu Polaków. On także oprócz posługi duchowej zajmował się pomocą socjalną. Abimael Guzman, który odbywa w Peru karę dożywotniego więzienia, przyznał, że zakonnicy zginęli z jego rozkazu.

Msza beatyfikacyjna kapłanów rozpocznie się o szesnastej naszego czasu Telewizja Polska przeprowadzi bezpośrednią transmisję z uroczystości w Chimbote na dwóch kanałach: TVP Regionalna i TVP Polonia. Równolegle w krakowskim kościele franciszkanów konwentualnych kardynał Stanisław Dziwisz będzie odprawiał mszę dziękczynną za beatyfikację. W Programie Pierwszym Polskiego Radia o 17.30 zostanie wyemitowane słuchowisko poświęcone męczennikom.

Kościół ogłosi także błogosławionym włoskiego księdza Alessandro Dordiego.

Wszyscy trzej duchowni zabici zostali w sierpniu 1991 roku w Peru przez maoistowskich terrorystów ze Świetlistego Szlaku. Uroczystość beatyfikacji odbędzie się w mieście Chimbote.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący