fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Dziś beatyfikacja polskich misjonarzy męczenników

materiały prasowe
Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, dwaj polscy franciszkanie, zostaną dziś uznani przez Kościół rzymskokatolicki za błogosławionych. To pierwsi polscy misjonarze męczennicy.

Kościół ogłosi także błogosławionym włoskiego księdza Alessandro Dordiego.

Wszyscy trzej duchowni zabici zostali w sierpniu 1991 roku w Peru przez maoistowskich terrorystów ze Świetlistego Szlaku. Uroczystość beatyfikacji odbędzie się w mieście Chimbote.

Polacy pracowali w parafii Pariacoto, w Andach. Świetlistemu Szlakowi nie podobała się, że odkąd tam trafili, spadło poparcie dla propagowanej przez komunistyczną partyzantkę idei „wojny ludowej". Wieczorem 9 sierpnia 1991 roku zamaskowana grupa Świetlistego Szlaku wkroczyła do Pariacoto. Partyzanci najpierw schwytali burmistrza, a następnie ruszyli do kościoła, gdzie związali 31-letniego Michała Tomaszka i 33-letniego Zbigniewa Strzałkowskiego, a następnie wywieźli całą trójkę w góry.

Podczas „procesu" zakonnicy zostali oskarżeni o „oszukiwanie ludu", „usypianie rewolucyjnego pędu przez głoszenie pokoju" i „zatruwanie lokalnej ludności żywnością z kapitalistycznego Caritasu". Razem z burmistrzem zostali rozstrzelani.

- To było zabójstwo za wiarę - mówi Polskiemu Radiu ojciec Jarosław Wysoczański, ówczesny przełożony franciszkanów w Peru. Na potwierdzenie swych słów przypomina, że Abimael Guzman, założyciel i ówczesny szef Świetlistego Szlaku, w artykule opublikowanym kilka dni po morderstwie w Brukseli przyznał, iż nienawidzi Kościoła rzymskokatolickiego. Później w rozmowie z biskupem Luisem Barbarenem z Peru miał przyznać, że od zabójstwa w Pariacoto jego przedsięwzięcia kończyły się fiaskiem. - Miał nawet zapytać biskupa "Czy tą siłą, która wszystko zablokowała. jest Ewangelia?" - mówi ojciec Jarosław Wysoczański.

Ksiądz Alessandro Dordi został zabity przez Świetlisty Szlak szesnaście dni po zamordowaniu Polaków. On także oprócz posługi duchowej zajmował się pomocą socjalną. Abimael Guzman, który odbywa w Peru karę dożywotniego więzienia, przyznał, że zakonnicy zginęli z jego rozkazu.

Msza beatyfikacyjna kapłanów rozpocznie się o szesnastej naszego czasu Telewizja Polska przeprowadzi bezpośrednią transmisję z uroczystości w Chimbote na dwóch kanałach: TVP Regionalna i TVP Polonia. Równolegle w krakowskim kościele franciszkanów konwentualnych kardynał Stanisław Dziwisz będzie odprawiał mszę dziękczynną za beatyfikację. W Programie Pierwszym Polskiego Radia o 17.30 zostanie wyemitowane słuchowisko poświęcone męczennikom.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA