Aktualizacja: 13.12.2024 04:33 Publikacja: 10.04.2024 13:46
Kościół
Foto: Marian Zubrzycki
Zaplanowanych jest sześć sesji plenarnych, w czasie których zostaną zaprezentowane referaty naukowe. W rozpoczęciu konferencji weźmie udział prof. Andrzej Szeptycki, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Pierwszej sesji plenarnej (godz. 10-11.45) będzie przewodniczył ks. prof. Tomasz Jakubiak. Wygłoszone zostaną następujące referaty : dr hab. Katarzyna Krzysztofek-Strzała (Uniwersytet Jagielloński) – „Kościół katolicki w prawodawstwie Unii Europejskiej i państw członkowskich - wybrane zagadnienia”, prof. Antoni Bojańczyk (Uniwersytet Warszawski) i ks. Jarosław Młot (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) – „Czyn zabroniony według prawa karnego kanonicznego i prawa karnego państwowego polskiego. Pola wspólne, odrębności oraz ich znaczenie w sferze procesowej”, ks. prof. Wojciech Góralski (Akademia Mazowiecka w Płocku) – „Gravis defectus discretionis iudicii (kan. 1095, n. 2 KPK) w najnowszym orzecznictwie rotalnym”.
Księdza, który zdaniem prokuratury, miał nielegalnie pozyskać pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości na budowę ośrodka dla pokrzywdzonych przestępstwami nie można usprawiedliwiać tym, że chciał czynić dobro. To wbrew nauczaniu Kościoła.
Duchownemu, który pod Warszawą miał założyć sektę, kard. Kazimierz Nycz zakazał podejmowania jakiejkolwiek pracy duszpasterskiej. Sprawa została skierowana do Watykanu. Wyjaśniamy kościelne procedury.
Jak poinformowało biuro prasowe Diecezji Bydgoskiej, w wieku 72 lat zmarł ksiądz Roman Kneblewski. W ubiegłym roku duchowny dostał od swojego biskupa całkowity zakaz aktywności medialnej po skandalicznych porównaniach wobec wolontariuszy WOŚP.
Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przedmiot edukacja zdrowotna "jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą". "Pomimo niektórych słusznych tematów, jak choćby potencjalne zagrożenia w Internecie czy udostępnianie wizerunku dzieci, to jednak nie można zaakceptować deprawujących zapisów dotyczących edukacji seksualnej" – zaznaczają biskupi.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Kościół wyrzucił z kapłaństwa Stanisława S., byłego kapelana Solidarności. To pokłosie m.in. publikacji „Rzeczpospolitej”. Były już duchowny został oskarżony o seksualne wykorzystanie małoletnich. Za swoje czyny nie odpowiadał przed sądem państwowym, bo jego czyny uległy przedawnieniu.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Już w najbliższych dniach w Tbilisi może dojść do zaostrzenia kryzysu politycznego. Tymczasem Rosja dociska separatystyczną Abchazję, mieszkańcy pozostali bez prądu i bez wynagrodzeń.
Po upadku reżimu Baszara Asada 46 Syryjczykom, którzy przebywają w Polsce, zawieszono wydanie decyzji o przyznaniu ochrony. Co z nimi dalej? Nie wiadomo. W tym roku blisko pół tysiąca Syryjczyków złożyło u nas wniosek o azyl.
Silna Europa i silne relacje transatlantyckie byłyby wzmocnieniem dla Donalda Trumpa. Zaś słaba Unia, skonfliktowana z Trumpem, będzie na rękę jego największym rywalom, czyli Moskwie i Pekinowi – analizuje politolog prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Hucznie ogłoszony program Kremla zastąpienia zagranicznych samolotów pasażerskich własną produkcją okazał się wydmuszką. Od początku agresji Putina na Ukrainę rosyjski przemysł lotniczy był w stanie wyprodukować 7 samolotów ze 108, które obiecał narodowi Putin.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził gotowość do odbycia kolejnej rozmowy telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem, pomimo braku pozytywnego wyniku poprzedniej rozmowy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas