fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Mural patriotyczny może być piękny

materiały prasowe
Marcin Nowak, socjolog z Centrum Myśli Jana Pawła II

Na warszawskiej Woli powstanie mural upamiętniający rozpoczęcie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski 2 czerwca 1979 r. Jak będzie wyglądał?

Na muralu, który powstanie na przełomie października i listopada, będzie hasło „Kochaj bliźniego jak siebie samego". Autorem projektu jest Mariusz Libel – czołowy przedstawiciel polskiego street artu. W tym projekcie skupiliśmy się na homiliach, które papież wówczas wygłosił. To wtedy Jan Paweł II zaczął nas uczyć, czym jest solidarność, jaka jest jej rola. W dzisiejszych czasach powinniśmy sobie nieustannie przypominać tę lekcję, mając w pamięci także słowa papieża z 1999 r., że nie ma wolności bez solidarności. Dzisiaj wypada dodać: nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości.

Mural pokaże też gruzy stołecznej Woli.

W tle znalazł się słynny kościół św. Augustyna, jeden z nielicznych, które ocalały w czasie wojny. To symboliczne, bo chcemy podkreślić, że tam, gdzie króluje egoizm, może być tylko wojna i ruina. Tym, co buduje, jest mądra, dojrzała relacja z drugim człowiekiem. Będzie to zatem mural zapraszający do refleksji, przypominający o głębszym wymiarze rzeczywistości.

Okazją do refleksji będzie także debata „Mural patriotyczny – sztuka czy manifest".

Będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, co jest charakterystyczne dla muralu patriotycznego. Chcemy debatować nad tym, czy mural patriotyczny może być piękny. Powstaje ich coraz więcej – na jaką potrzebę zatem odpowiadają? Jak mural patriotyczny może być osadzony w kanonie sztuki i co mówi o naszym społeczeństwie i o nas samych?

A według pana murale patriotyczne są sztuką czy manifestem?

To zależy od konkretnego projektu oraz intencji autora. Sens tworzenia murali od zawsze polegał na zwracaniu uwagi, manifestowaniu poglądów. Mamy murale patriotyczne, które są piękne i pomysłowe. Ale są też takie, w których jest zdecydowanie więcej treści niż formy. Byłbym zatem ostrożny z jednoznaczną deklaracją.

Debata „Mural patriotyczny – sztuka czy manifest" odbędzie się we wtorek 15 października 2019 r. o 18 w Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11 w Warszawie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA