fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Wybór szczepionki przeciw koronawirusowi. Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje możliwości

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że na tym etapie akcji szczepień nie jest przewidywana możliwość wybierania przez pacjentów, którą szczepionkę przeciw koronawirusowi chcą otrzymać

Od początku akcji wykonano w Polsce ponad 9,2 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest ponad 2,3 mln Polaków. Obecnie pacjentom podawane są preparaty wyprodukowane przez firmy Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. 

Pacjentom powyżej 70. roku życia podawane są tylko szczepionki firm Pfizer i Moderna. Pozostałe osoby otrzymują preparat, który jest dostępny w punkcie szczepień.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że na tym etapie nie jest planowana możliwość wyboru szczepionki przez pacjenta. 

- Wszystkie te preparaty, które są dostępne na naszym rynku, są bezpieczne i skuteczne, są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków. Każdy preparat powoduje to, że nie będziemy przechodzili, nawet jeśli ulegniemy zakażeniu, choroby w sposób ciężki - tłumaczył w rozmowie z TVP Info.

Kraska mówił również o możliwości otrzymania drugiej dawki szczepionki innej firmy niż pierwsza. Przypomniał, że producenci szczepionek nie rekomendują takiego rozwiązania. Podobnie uważają eksperci WHO.

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA