fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 19 listopada

Transport chorego na COVID-19 w Nowym Jorku
AFP
Artur Bartkiewicz
Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych w Polsce wzrosła do 796 798, liczba zgonów osób zakażonych - do 12 088 *** 7 listopada resort zdrowia poinformował o 27 875 przypadkach koronawirusa wykrytych w ciągu doby - to dobowy rekord *** 19 listopada MZ poinformowało o zgonie w ciągu doby 637 chorych na COVID-19 - najwięcej od początku epidemii *** 7 listopada w Polsce weszły w życie nowe obostrzenia - w galeriach handlowych zamkniętych jest większość sklepów, hotele mogą przyjmować jedynie gości podróżujących w celach służbowych *** Obostrzenia te mają obowiązywać do 29 listopada *** Na całym świecie wykryto ponad 56,1 mln zakażeń koronawirusem *** Liczba zgonów pacjentów z Covid-19 przekroczyła 1,34 mln osób.
Rzeczpospolita

22:50

Dziękujemy za Państwa obecność w kolejnym dniu walki z koronawirusem. Najnowsze informacje jutro od rana na rp.pl.

22:48

Kanadyjski rząd planuje utrzymanie zamknięcia granicy ze Stanami Zjednoczonymi dla turystów przynajmniej do 21 grudnia.

22:40

W Niemczech dobowy rekord przyrostu zakażeń; w ciągu 24 godzin potwierdzono 23504 przypadki. Zmarło 285 osób.

22:30

Czechy przedłużają stan wyjątkowy. Według wcześniejszych ustaleń, miał się skończyć jutro. Parlament zgodził się na przedłużenie go o 30 dni, do 20 grudnia. Rząd chce utrzymać pozytywne skutki szerokich restrykcji, które wprowadzono 5 października – ostatnie dane dotyczące liczby zakażeń świadczą o stopniowej poprawie sytuacji”.

22:05

Po 3 tygodniach lockdownu we Francji spada liczba pacjentów przebywających w szpitalach (- 497) oraz wskaźnik pozytywnych wyników testów (- 0,7 proc.). Dziś potwierdzono 21150 nowych zakażeń, zmarło 436 osób.

21:00

W czwartek na świecie odnotowano niemal 10 tysięcy zgonów pacjentów chorych na Covid-19. Z powodu choroby zmarło 9989 osób, co dzisiejszy dzień czyni najgorszym pod względem liczby zgonów od początku pandemii.

20:10

W Hiszpanii systematycznie spada wskaźnik pozytywnych wyników testów na koronawirusa – o 2 proc. tygodniowo. Maleje także liczba pacjentów w szpitalach. W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii potwierdzono 16233 nowe zakażenia, zmarły 252 osoby.

19:40

Trzeci dzień z rzędu Włochy notują powyżej 600 zgonów z powodu Covid-19. Dziś zmarły 653 osoby, potwierdzono nowych 36176 przypadków zakażenia.

17:35

Kolejka do punktu pobierania wymazów w Los Angeles.

16:40

Sejm większością głosów przyjął uchwałę wspierającą działania Rady Ministrów w zakresie negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej. Głosowało 446 posłów. Za było 236, przeciw – 209. Jedna osoba wstrzymała się od głosu

15:45

Rozmowy między UE i Wielką Brytanią o zasadach handlu po brexicie zostały zawieszone po tym, jak jeden z członków unijnego zespołu otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Główny unijny negocjator Michel Barnier poinformował, że decyzja zapadła po konsultacji z jego brytyjskim odpowiednikiem Davidem Frostem.

15:22

Branżowy sondaż przeprowadzony wśród właścicieli pubów i restauracji w Wielkiej Brytanii wykazał, że prawie trzy czwarte z nich spodziewa się zamknięcia lokali na stałe w przyszłym roku. Przyczyna mają być straty poniesione w wyniku restrykcji związanych z pandemią.

14:46

14:49

Tak zmieniała się liczba hospitalizacji chorych na COVID-19 w Polsce.

Rzeczpospolita

14:30

Blisko milion osób w Chinach przyjęło eksperymentalną szczepionkę na COVID-19 opracowaną przez Sinopharm w ramach funkcjonującego w Państwie Środka programowi pozwalającemu na podawanie eksperymentalnej szczepionki w sytuacjach nadzwyczajnych.

14:08

Dlaczego nowa szczepionka na koronawirusa budzi takie wątpliwości? Czy test na COVID-19 warto robić prywatnie i który wybrać? Na te pytania w najnowszym odcinku audycji „Doktor Internet i Pani Rozum” odpowiada dr n. med. Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

14:02

Minister finansów Bruno Le Maire wezwał w środę supermarkety francuskie i sprzedawców online, by przełożyli „Black Friday” (tzw. Czarny Piątek – czyli przypadające na dzień po Święcie Dziękczynienia wyprzedaże). W tym roku „Black Friday” przypada na 27 listopada – tymczasem sklepy stacjonarne inne niż spożywcze i drogerie są we Francji zamknięte w związku z trwającym lockdownem.

13:53

Szwedzka Akademia Nauk apeluje, by w miejscach znajdujących się pod dachem nosić maseczki.

12:59

Zwierzchnik autokefalicznego, prawosławnego Kościoła Grecji, arcybiskup Aten, Hieronim II trafił do szpitala po wykryciu u niego COVID-19 – informuje AP.

12:56

Plany Węgier dotyczące zakupu i ewentualnego użycia szczepionki Sputnik V z Rosji budzą obawy co do bezpieczeństwa – poinformowała Komisja Europejska.

12:15

Norweska linia niskokosztowa, Norwegian zdecydowała się wystąpić o ochronę przed wierzycielami w Irish Examinership. Nazywa to „planem reorganizacji” w zarejestrowanych tam dwóch najważniejszych spółkach: Norwegian Air International i Arctic Aviation Assets.

12:14

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było w październiku już tylko o 1 proc. niższe niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Ale wobec września wzrosło tylko o 6 tys. etatów, najmniej od czerwca, gdy rynek pracy zaczął podnosić się po wiosennym załamaniu. Wyhamował też wzrost płac.

12:06

Szef europejskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powiedział, że można uniknąć nowych lockdownów w Europie, m.in. poprzez niemal powszechne noszenie masek.

12:04

10 minut przerwy w obradach Sejmu.

12:03

Mam 60 lat. Dzisiaj się rano dowiedziałem, że pobiłem policjanta. Wczoraj wielu policjantów pałkami teleskopowymi biło ludzi. Wczoraj ci ludzie byli atakowani przez policjantów, opryskiwani gazem.

Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z SLD

11:54

Kamiński do opozycji: Do swoich małych gierek politycznych wprowadzacie element ataku na funkcjonariuszy publicznych, jakimi są policjanci.

11:50

11:48

Kamiński: Rozumiem protestujących. Nie akceptuję jako polityk, jako człowiek formy tych protestów. Ale oprócz młodych ludzi mieliśmy na ulicy grupy skrajne, które nawołują wprost do obalania konstytucyjnych organów.

11:46

Chyba wszyscy jesteśmy już zmęczeni tymi miesiącami walki z epidemią. Myślę, że Polacy podejdą do tego rozsądnie i zaszczepią się wszyscy

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia , w rozmowie z Polskim Radiem

11:45

Kamiński: Policja nie jest i nigdy nie będzie żadną partyjną bojówką.

11:43

Kamiński: To ja ponoszę pełną odpowiedzialność za działania Policji.

11:42

Kamiński: Panie marszałku, nie chce podgrzewać emocji, ale to co pan zrobił wczoraj było bardzo niedobre. Podgrzaliście atmosferę tutaj przekazując nieprawdzie informacje, a funkcjonariusz, który wykonywał obowiązki służbowe przed Sejmem jest w szpitalu, ma uszkodzone kolano. Będziemy wyjaśniali ten incydent, bo to są rzeczy niedopuszczalne.

11:41

Głos zabiera szef MSWiA Mariusz Kamiński.

11:37

Witek: Na nagraniu dostarczonym przez Straż Marszałkowską nie widać, aby marszałek Czarzasty został pobity, zatrzymany. Pan marszałek Czarzasty nie okazał legitymacji. Dowódca zmiany nakazał wpuszczenie marszałka do Sejmu, ale marszałek nie wszedł do Sejmu tylko zaczął rozmawiać z policjantami.

11:36

Witek: W piśmie od Komendanta Głównego Policji przeczytałam, że pan wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty wraz z dwoma innymi osobami chciał dostać się na teren Sejmu. Policja wykonywała swoje obowiązki.

11:33

Sejm odrzuca wniosek o odroczenie obrad.

11:31

Sejm odrzucił wniosek o przerwę.

11:26

Robert Winnicki z Konfederacji wnosi o odroczenie obrad do czasu, gdy Mariusz Kamiński i Jarosław Kaczyński przygotują informację na temat wydarzeń z 18 listopada.

11:24

Poseł PiS zgłasza wniosek, by do czasu wyjaśnienia sprawy Włodzimierza Czarzastego, który 18 listopada miał zostać poturbowany przez policjantów, a według innej wersji zaatakował policjanta, Czarzasty nie prowadził obrad Sejmu.

11:23

Kierwiński do Witek: Prosimy panią, aby była pani marszałkiem Sejmu, a nie marszałkiem PiS-u.

11:22

Proszę uspokoić swoich, ja uspokoję swoich

Elżbieta Witek, marszałek Sejmu

11:20

Krzysztof Gawkowski: Domagamy się informacji ministra Mariusza Kamińskiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego dlaczego Magda Biejat w Warszawie i Włodzimierz Czarzasty zostali zatrzymani. Składamy wniosek o wotum nieufności wobec Jarosława Kaczyńskiego.

11:19

Elżbieta Witek zwraca uwagę Budce, by mówił o Kaczyńskim „pan premier Kaczyński”. Dodała, że przedstawiony przez niego wniosek nie był wnioskiem formalnym.

11:17

Wniosek formalny przedstawia Borys Budka. – Wnosiliśmy, aby rozszerzyć porządek obrad i by stanął tutaj wicepremier ds. bezpieczeństwa i tłumaczył się przed Polakami i tłumaczył się z bezprawnego użycia siły wobec bezbronnych kobiet. Pan panie Kaczyński nie schowa się przed Polakami. Przygotowaliśmy wniosek o odwołanie Kaczyńskiego z pełnionej funkcji.

11:16

Marszałek Elżbieta Witek stwierdziła kworum.

11:13

Sejm wznawia obrady

11:07

10:48

58 tysięcy testów dało 23 975 wyników pozytywnych. Oznacza to odsetek pozytywnych wyników na poziomie 41,34 proc.

10:41

Średnia liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców z ostatnich 7 dni wzrosła po raz pierwszy od 11 listopada i wynosi obecnie 57,85 (dzień wcześniej – 57,37). Jeśli wskaźnik ten osiągnąłby poziom 70-75 wówczas w kraju wprowadzony zostałby reżim narodowej kwarantanny.

10:40

Średnia liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu doby z ostatnich 7 dni wzrosła po raz pierwszy od 11 listopada – i wynosi obecnie 22 186 (dzień wcześniej – 22 001).

10:33

10:29

Szefowa MFW Christine Lagarde apeluje, by fundusz odbudowy UE był gotowy do uruchomienia „bez zwłoki”.

10:26

Nowe dane z Japonii: w środę 2 201 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu doby (najwyższy jak dotąd dobowy wzrost), 534 zakażenia w Tokio (największy przyrost dobowej liczby zakażeń koronawirusem w stolicy Japonii od początku epidemii).

10:17

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowane w Polsce jest 22 536 osób. Od środy liczba pacjentów spadła o 276 (spadek o 1,21 proc.). To drugi dzień z rzędu ze spadkiem liczby hospitalizowanych z COVID-19 w Polsce.

Łóżko szpitalne z respiratorem
Fotorzepa, Piotr Guzik

10:00

Liczba zajętych przez chorych respiratorów spadła w ciągu doby o 37. Wolnych jest 808 respiratorów dla chorych na COVID-19.

9:37

9:36

9:30

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych na kontynencie afrykańskim przekroczyła 2 mln – informują Afrykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

LUIS TATO / AFP

8:58

W Korei Południowej drugi dzień z rzędu wykryto ponad 300 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – w ciągu ostatniej doby zakażenie wykryto u 343 osób, a łącznie od początku epidemii w Korei Południowej wykryto 29 654 zakażeń, 498 chorych na COVID-19 zmarło.

8:57

Rosja odnotowała 23 610 nowych zakażeń i 463 zgony. Od początku epidemii odnotowano w kraju ponad dwa miliony przypadków Covid-19. Rosja jest pod tym względem piąta na świecie. Więcej zakażeń było tylko w USA, Indiach, Brazylii i Francji.

8:56

Premier Samoa, Tuilaepa Sailele Malielegani wezwał mieszkańców kraju w orędziu transmitowanym przez telewizję i radio do zachowania czujności i stosowanie się do wytycznych rządu dotyczących zachowań mających zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem, po tym jak na Samoa po raz pierwszy zanotowano pozytywny test na obecność koronawirusa.

8:25

Chciałbym, aby w najbliższych dniach było zdecydowanie mniej nowych zakażeń i wydać, że chyba tak będzie, mamy sygnały od lekarzy rodzinnych, którzy mają na co dzień kontakt z pacjentami, że nowych infekcji jest mniej

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z Polskim Radiem

8:12

Na Ukrainie padł dobowy rekord zakażeń. Odnotowano 13 357 nowych przypadków.

8:10

W Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniej doby odnotowano 170 161 nowych przypadków zakażeń. Zmarło 1848 pacjentów z Covid-19.

Od początku epidemii w USA zmarło 250 520 osób. Obecnie hospitalizowanych jest ponad 76 tysięcy pacjentów.

7:45

Do 29 listopada nic się nie zmieni jeśli chodzi o zasady, które nas obowiązują. Późniejsze decyzje będziemy podejmować na podstawie sytuacji epidemicznej, w której będziemy się znajdować.

Szef KPRM Michał Dworczyk w rozmowie z radiową Jedynką

7:32

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia gromadzi ogromny zespół emerytowanych lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów w celu wdrożenia największego w historii kraju programu masowych szczepień.

Władze chcą zaszczepić 22 mln dorosłych osób.

7:08

Indie zbliżają się do łącznej liczby 9 milionów zakażeń. W ciągu ostatniej doby odnotowano w kraju ponad 45 tysięcy nowych przypadków koronawirusa.

7:03

W ciągu doby w Czechach wykryto 5515 przypadków zakażeń koronawirusem – o 3405 mniej niż tydzień temu – informują „Lidove Noviny”. To spadek o 61,74 procent.

Pracownik ochrony zdrowia w odzieży ochronnej
Michal Cizek / AFP

6:34

Wewnętrzne wybory, kongresy i konwencje. Duże i małe partie zamroziły swoje wewnętrzne życie – aż do czasu, gdy będzie bezpiecznie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:23

Produkcja mebli powinna obronić się w tym roku przed koronawirusem. Sprzedaż na poziomie 51 mld zł, taka jak w dobrym 2019 r., jest w zasięgu ręki – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:12

Rząd, powołując się na kryzys związany z koronawirusem, zmienia administrację centralną. Eksperci ostrzegają przed upartyjnieniem na wielką skalę – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:54

Mężczyzna w masce na lotnisku w Monachium
Christof STACHE / AFP

5:40

Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio oświadczył, że od czwartku 1 800 publicznych szkół w Nowym Jorku przechodzi na naukę zdalną, po tym jak w ciągu ostatnich 7 dni średni odsetek pozytywnych testów na COVID-19 wynosi w mieście ponad 3 procent. – Musimy zwalczyć drugą falę COVID-19 – podkreślił burmistrz.

5:25

Szczepionka amerykańskiego koncernu Pfizer i niemieckiej firmy BioNTech może zostać zarejestrowana do użycia w USA i Europie już w grudniu, po tym jak ostateczne wyniki trzeciej fazy testów klinicznych wykazały, iż jest ona skuteczna w 95 procentach i nie ma poważnych efektów ubocznych.

Eksperymentalna szczepionka koncernu Pfizer
JUSTIN TALLIS / AFP

4:59

Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił, że kraj znajduje się w stanie „najwyższej gotowości”, po tym jak w ciągu doby w Japonii wykryto 2 191 zakażeń koronawirusem – co jest największym dobowym przyrostem liczby zakażeń w tym kraju od początku epidemii.

Charly TRIBALLEAU / POOL / AFP

4:46

Możemy budować świetne szpitale tymczasowe i mieć w zapasie setki respiratorów, ale jeśli nie będą w nich pracować przyzwoicie opłacani ludzie, którzy mają czas odpocząć, system runie – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

4:45

4:44

Premier w rozporządzeniu będzie mógł decydować o pomocy dla kolejnych branż – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:40

4:35

4:30

Tak zmieniała się liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 w Polsce.

Rzeczpospolita

4:25

Pielęgniarki nie mają już sił, by bez wsparcia walczyć z Covid-19, i rozważają masowe zrzekanie się prawa wykonywania zawodu. Dla chorych to może oznaczać śmierć – pisze w „Rzeczpospolitej” Karolina Kowalska.

4:05

W Polsce wykryto jak dotąd 772 823 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, zmarło 11 451 chorych na COVID-19.

Rzeczpospolita

4:02

W wyniku COVID-19 zmarło na świecie 1 348 348 chorych. W USA w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło 250 483 osób, w Brazylii – 167 455, w Indiach – 130 993, w Meksyku – 99 528, w Wielkiej Brytanii – 53 368, we Włoszech – 47 217, we Francji – 46 772, w Iranie – 42 941, w Hiszpanii – 42 039, w Argentynie – 36 347, w Peru – 35 317, w Kolumbii – 34 563, w Rosji – 34 068, w RPA – 20 556.

4:00

Według danych Johns Hopkins University liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie, potwierdzonych wynikami testów, wynosi obecnie 56 178 674. Najwięcej zakażeń wykryto w USA – 11 525 149. W Indiach wykryto 8 912 907 zakażeń, w Brazylii – 5 945 849, we Francji – 2 115 717, w Rosji – 1 975 629, w Hiszpanii – 1 525 341, w Wielkiej Brytanii – 1 434 004, w Argentynie – 1 339 337, we Włoszech – 1 272 352, w Kolumbii – 1 218 003, w Meksyku – 1 015 071, w Peru – 939 931, w Niemczech – 854 745, w Iranie – 801 894, w Polsce – 772 823, w RPA – 757 144, na Ukrainie – 586 522, w Belgii – 540 605, w Chile – 534 558, w Iraku – 526 852.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA