fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Wywiad Korei Południowej: Brak dowodów na operację serca Kim Dzong Una

AFP
Nie ma znaków świadczących, że Kim Dzong Un podczas swej trzytygodniowej nieobecności w państwowych mediach przeszedł operację serca - donosi agencja Yonhap. Według tego źródła, przywódca Korei Północnej ograniczył aktywność publiczną z powodu epidemii koronawirusa.

W sobotę oficjalne media Korei Północnej poinformowały, że Kim Dzong Un wziął udział w otwarciu zakładu produkującego nawozy. Było to pierwsze doniesienie o publicznej aktywności przywódcy państwa od 11 kwietnia. W mediach światowych pojawiły się spekulacje dotyczące stanu zdrowia Kim Dzong Una. Według części doniesień, przywódca Korei Północnej miał przejść operację serca.

Jak teraz informuje południowokoreańska agencja Yonhap, podczas spotkania z członkami parlamentarnej komisji ds. wywiadu reprezentant Narodowej Służby Wywiadu Korei Południowej oświadczył, że informacje o operacji serca Kim Dzong Una są "bezpodstawne".

- W czasie swej nieobecności (w mediach - red.) Kim Dzong Un w normalny sposób wykonywał swoje obowiązki - powiedział członek komisji Kim Byung-kee.

Parlamentarzysta dodał, że w tym roku Kim Dzong Un 17 razy pojawił się publicznie, podczas gdy średnia wystąpień z ostatnich lat wynosi w jego przypadku 50. Zdaniem Narodowej Służby Wywiadu Korei Południowej, zmniejszenie aktywności ma związek z prawdopodobną epidemią koronawirusa w Korei Północnej.

Oficjalnie w państwie komunistycznym nie ma żadnego potwierdzonego przypadku SARS-CoV-2. - Nie można wykluczyć, że w Korei Północnej doszło do epidemii - powiedział Kim Byung-kee, cytowany przez Yonhap.

- Kim Dzong Un skoncentrował się na konsolidowaniu spraw wewnętrznych, dotyczących sił zbrojnych czy partii, a obawy związane z koronawirusem jeszcze bardziej ograniczyły jego działalność publiczną - dodał.

Zdaniem Kima Yeon-chula, południowokoreańskiego ministra ds. zjednoczenia, nieobecność Kim Dzong Una nie jest niczym niezwykłym.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA