fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

#RZECZoPRAWIE - Cezary Zalewski: Sądy a upadłość konsumencka

Cezary Zalewski
rp.pl
- O sprawach dot. upadłości konsumenckiej w środowym programie #RZECZoPRAWIE w rozmowie z Ewą Usowicz - mówił Cezary Zalewski, przewodniczący Wydziału dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy

- W tym roku do sądu w Warszawie wpłynęło ponad 700 spraw. W skali kraju w 2016 r. tych spraw odnotowano ponad 5 tys. Dla porównania w ubiegłym roku było ich ponad 2 tys. To pokazuje jak znacząca liczba konsumentów wybiera taką drogą oddłużenia – powiedział w środowym programie #RZECZoPRAWIE Cezary Zalewski, przewodniczący Wydziału dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy.

- W Niemczech Sądy rozpatrują 100 tys. rocznie takich spraw. W Polsce – jak pokazuje ten dynamiczny wzrost - zapewne liczba ta będzie wzrastała – zaznaczył sędzia Zalewski w rozmowie z Ewą Usowicz.

- Szkoda, że w tym tempie nie przybywa sędziów – dodał.

- W upadłości mamy do czynienia z pełnym spektrum osób, które popadły w kłopoty finansowe, często zupełnie bez swojej winy. Są to osoby, które zaciągały nieostrożnie zobowiązania i nie mogły zaspokoić swoich wierzycieli, niedbale prowadziły interesy, przedsiębiorcy, którym biznes nie wyszedł czy osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach – zaznaczył gość programu.

Zdaniem przewodniczącego Wydziału dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych sędziowie dostrzegają te osoby, których działania są nakierowane na pokrzywdzenie wierzycieli. - Jeśli ktoś zarabia 2 tys. zł a zaciąga zobowiązanie na 700 tys. to wiadomo, że może mieć problem ze spłatą tak dużego zobowiązania.

- Sąd przygotowując plan spłaty analizuje możliwości zarobkowe konsumenta, aby plan był możliwy do zrealizowania. Spłaty dokonuje się co miesiąc, maksymalnie 3 lata – zaznaczył gość programu.

- Największą jednak korzyścią z ogłoszenia upadłości jest to, że konsument uzyskuje prawo do sumy pieniężnej na pokrycie potrzeb mieszkaniowych swoich i swojej rodziny, nawet na okres 24 miesięcy – dodał na koniec.

Zobacz całą rozmowę z sędzią Cezarym Zalewskim

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA