Australijskie siły specjalne zabiły 39 nieuzbrojonych Afgańczyków

Członkowie australijskich sił specjalnych mieli w Afganistanie zabić 39 nieuzbrojonych jeńców i cywilów. Trwające cztery lata dochodzenie wykazało, że starsi komandosi zmuszali młodszych do zabijania bezbronnych jeńców w celu "zagrzania ich do walki".

Aktualizacja: 19.11.2020 11:50 Publikacja: 19.11.2020 07:10

Australijskie siły specjalne zabiły 39 nieuzbrojonych Afgańczyków

Foto: AFP

W czwartek poinformowano, że 19 obecnym i byłym żołnierzom zostaną postawione zarzuty karne za domniemane zabicie 39 mieszkańców Afganistanu.

Generał Angus John Campbell, szczegółowo opisując wyniki śledztwa w sprawie działania personelu Wojsk Specjalnych w Afganistanie w latach 2005-2016, powiedział, że istnieją wiarygodne informacje o 39 bezprawnych zabójstwach popełnionych przez 25 komandosów w 23 różnych incydentach.

Campbell poinformował, że do wszystkich tych zabójstw doszło poza walką. - Bezprawne zabijanie cywilów i więźniów nigdy nie jest akceptowalne - dodał.

Z raportu wynika, że większość zabitych, w tym więźniowie, rolnicy i inni mieszkańcy Afganistanu, zostali ujęci przed morderstwem. Oznacza to, że chroniło ich prawo międzynarodowe.

Powołany specjalna komisja ustali teraz, czy istnieją wystarczające dowody, by postawić zarzuty komandosom, którzy dopuścili się morderstwa.

Przed publikacją premier Scott Morrison ostrzegł, że raport będzie zawierał "trudne i trudne wiadomości dla Australijczyków".

"Istnieją wiarygodne informacje, że młodsi żołnierze byli zmuszeni przez swoich dowódców do rozstrzelania więźnia, w celu dokonania pierwszego zabójstwa" - przekazano w raporcie. Po zabójstwie na miejscu komandosi mieli znajdować obcą broń i sprzęt. W ten sposób tłumaczyli swoje działanie.

Działania oddziałów specjalnych przez lata nie wyszły na jaw, ponieważ komandosi chronili siebie nawzajem. Choć pojawiały się doniesienia w tej sprawie, dochodzenie rozpoczęto dopiero po opublikowaniu tajnego dokumentu nt. dokonanych zbrodni wojennych.

Żołnierze z Australii stacjonują w Afganistanie od 2002 roku. Obecnie jest ich tam około 1500.

Konflikty zbrojne
Ukraina otrzymała zgodę na atak. Wcześniej USA nie dawały zielonego światła
Konflikty zbrojne
Po dwóch latach wojny Szojgu mówi, że "Rosja nie miesza się w sprawy innych państw"
Konflikty zbrojne
Ukraina musiała wycofać czołgi Abrams z linii frontu
Konflikty zbrojne
USA kupują broń dla Ukrainy wartą miliardy dolarów
Konflikty zbrojne
Francja chce chronić igrzyska greckim systemem obrony powietrznej. Wystąpiła o pożyczkę