fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Azerbejdżan: Armenia nie powinna zapominać, że możemy uderzyć w elektrownię jądrową

AFP
Azerbejdżan ma potencjał, by z dużą precyzją przeprowadzić uderzenie rakietowe w elektrownię atomową w mieście Mecamor w Armenii, jeśli Erywań zdecyduje się ostrzelać strategiczne obiekty Azerbejdżanu - powiedział pułkownik Vagif Dargahli, szef służby prasowej azerbejdżańskiego Ministerstwa Obrony.

- Strona armeńska nie powinna zapominać, że najnowsze systemy rakietowe, które znajdują się w arsenale naszej armii, umożliwiają uderzenie w elektrownię atomową Mecamor z dużą precyzją, co może doprowadzić do wielkiej katastrofy w Armenii - powiedział Dargahli, komentując doniesienia o możliwości przeprowadzenia przez Armenię uderzenia na sztuczny zbiornik Mingeczaurski w Azerbejdżanie, a tym samym sparaliżować położoną tam elektrownię wodną. Oświadczenie zostało złożone w kontekście zaostrzającej się sytuacji na granicy Armenii i Azerbejdżanu.

Starcia, które rozpoczęły się 12 lipca, trwały przez trzy dni w sąsiadujących ze sobą regionach - Tovuz w Azerbejdżanie i prowincji Tawusz w Armenii, która graniczy również z Gruzją i znajdują się kilkaset kilometrów od Górskiego Karabachu. Choć jest to terytorium sporne, tam nie doszło do eskalacji napięć.

Azerbejdżan twierdzi, że w starciach zginęło 11 żołnierzy. Strona armeńska mówi o czterech zabitych i według zaktualizowanych danych dwudziestu rannych. Azerbejdżan i Armenia obwiniają się nawzajem o eskalację napięć. Prezydent Armenii Armen Sarkisjan nazwał działania Azerbejdżanu „otwartą próbą agresji militarnej”. Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew mówił z kolei w środę, że inicjowanie przez jego kraj działań zbrojnych na granicy z Armenią jest pozbawione sensu.

15 lipca w strefie napięć zapanował spokój. W czwartek rano Ministerstwo Obrony Armenii zapowiedziało próbę sabotażu ze strony azerbejdżańskiej, dodając do tego możliwość ostrzału armeńskich przygranicznych wiosek. W odpowiedzi resort obrony Azerbejdżanu nazwał to oświadczenie dezinformacją.

Źródło: rp.pl/ APA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA