fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konfederacja

Mentzen: Konfederacja zdobyła więcej głosów niż PiS w 2001 r.

tv.rp.pl
"Zdobyliśmy (...) więcej głosów niż PiS w swoich pierwszych wyborach" - pisze na Twitterze polityk Konfederacji, wiceprezes partii KORWiN, Sławomir Mentzen. Mentzen odnosi się w ten sposób do słów Jana Kanthaka, który w rozmowie z nim, na antenie TVP Info, zwracał uwagę, że Konfederacja ma w Sejmie tylko 11 posłów.

"Gdyby mandaty rozdzielić proporcjonalnie do liczby głosujących, mielibyśmy ponad 30 posłów" - zauważa jednocześnie Mentzen.

"Wszystko dopiero przed nami. PiS też nie doszedł do swojej pozycji w rok. Pracował na to kilkanaście lat. My też jesteśmy gotowi na ciężka pracę, której owoce na pewno przyjdą" - dodał polityk Konfederacji, który w wyborach nie zdobył mandatu posła.

PiS w wyborach z 2001 roku - pierwszych, w których wystartował - zdobył 9,5 proc. głosów (było to wówczas 1 236 787 głosów). Przełożyło się to na 44 mandaty w Sejmie. W tamtych wyborach - jedyny raz w historii wyborów w III RP - przy podziale mandatów zastosowano metodę Saint-Lague'a (bardziej sprzyjającą małym ugrupowaniom niż obecnie stosowana metoda d'Hondta).

Konfederacja zdobyła w wyborach z 2019 roku 6,81 proc. głosów - ale w liczbach bezwzględnych było to 1 256 953 głosów (frekwencja w wyborach z 2019 roku była wyższa niż w 2001). Taki wynik przełożył się na 11 mandatów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA