fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komornicy

Projekt ustawy o kosztach komorniczych - opinia Krajowej Rady Komorniczej

123RF
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt ustawy o kosztach komorniczych, który zakłada wprowadzenie jednolitej stawki opłat komorniczych na poziomie 10 proc. i obniżenie stawki za wpłaty gotówkowe z 15 proc. do 5 lub 3 proc.

Wśród proponowanych wcześniej zmian znalazły się także: uznanie opłat stosunkowych za dochód Skarbu Państwa i wprowadzenie degresywnego wynagrodzenia prowizyjnego.

Zdaniem Krajowej Rady Komorniczej takie regulacje spowodują spadek przychodów przeciętnej kancelarii o około 30 pro. przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów na niezmiennym poziomie. - Brak odpowiedniego finansowania egzekucji doprowadzi do redukcji zatrudnienia i niewydolności kancelarii, czego konsekwencją będzie spadek efektywności egzekucji sądowej - ostrzega KRK.

- Obniżenie stawek komorniczych do 10%, jak proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości, doprowadzi do zapaści systemu egzekucji i będzie miało negatywny wpływ na ściągalność należności w Polsce, co przełoży się na funkcjonowanie całej gospodarki – ostrzega Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Samorząd komorniczy podaje, iż obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 1,5 tys. kancelarii komorniczych, przy czym 1/3 osiąga dochody miesięczne na poziomie 11 tys. brutto zł lub niższe. Niektóre kancelarie, szczególnie na wschodzie kraju odnotowują straty. Mimo wzrostu liczby kancelarii, już teraz nastąpił spadek zatrudnienia o 10%.

KRK ostrzega, że po wprowadzeniu nowych przepisów pracę może stracić co najmniej 6 tys. pracowników, w dłuższym terminie nawet 10 tys. osób.

- W porównaniu z innymi krajami europejskimi o podobnej sytuacji gospodarczej, opłaty egzekucyjne w Polsce są na stosunkowo niskim poziomie. W Słowacji nieodpowiedzialne podejście do egzekucji, doprowadziło do zapaści systemu i w tej chwili stawki są na poziomie 20% + VAT – mówi Rafał Fronczek.

Zdaniem samorządu komorników obniżka opłat dotknie szczególnie kancelarie ze ściany wschodniej. Dochód netto przeciętnego komornika, który wynosi obecnie 21,8 tys. miesięcznie spadnie aż do osiągnięcia straty netto na poziomie od -5,7 tys. zł do -7,5 tys. zł miesięcznie, w zależności od scenariusza opodatkowania i ograniczenia działalności kancelarii. - Komornicy będą ponosić straty niezależnie od wielkości kancelarii, przy czym najbardziej nieopłacalne będzie funkcjonowanie kancelarii, które rocznie prowadzą od 3 do 5 tys. spraw. Przeciętnie nie będą ponosić strat jedynie ci komornicy, którzy prowadzą swoje kancelarie w południowym regionie Polski. Ich dochody spadną jednak do 2,5 –2,9 tysiąca miesięcznie, w zależności od scenariusza opodatkowania i ograniczenia skali działania kancelarii. Nie rozumiemy dlaczego przy opracowywaniu projektu nowej ustawy nie zostały wzięte pod uwagę nasze analizy – mówi prezes Krajowej Rady Komorniczej.

W miejsce jednej daniny - podatku VAT – projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada wprowadzenie wynagrodzenia prowizyjnego w modelu degresywnym, które, jak wskazują komornicy sprowadza się do tego, że im bardziej efektywna będzie praca komornika, tym niższy osiągnie on dochód, albowiem od 1 do 40% przychodu będzie podlegało przekazaniu do urzędu skarbowego. - Do ograniczenia wielkości kancelarii, a tym samym obniżenia dochodów doprowadzi obniżenie progów przyjmowania spraw z wyboru, które w projekcie zostają obniżone odpowiednio do 2,5 i 5 tys. spraw. Trzeba liczyć się z drastycznym spadkiem przychodów z podatku dochodowego od komorników, pracowników kancelarii, a także obniżeniem wpływów do budżetu państwa z podatku VAT – ostrzega Rafał Fronczek.

Zróżnicowanie dochodów kancelarii komorniczych

- W Polsce obecnie funkcjonuje 1558 kancelarii (1536 komorników), w których zatrudnionych jest 1855 asesorów, 670 aplikantów i ponad 10 tysięcy pracowników

- Z analizy przeprowadzonej na zlecenie Krajowej Rady Komorniczej, na podstawie danych z kancelarii komorniczych za I kwartał 2016 r. wynika, że dochody kancelarii znacząco różnią się między sobą

- Przeciętna dochodowość kancelarii jest bardzo zróżnicowana - 30% kancelarii osiąga miesięczne dochody brutto poniżej 5 tys. zł, a 40% poniżej 11 tys. zł

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA