fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kolarstwo

Kolarze zderzyli się z ministrem sportu

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Witold Bańka wezwał zarząd Polskiego Związku Kolarskiego do dymisji.

Ta gwałtowna reakcja jest spowodowana drastycznymi szczegółami wyników kontroli wewnątrz związku, przeprowadzonej na zlecenie prezesa Dariusza Banaszka. O wynikach powiedział w wywiadzie dla serwisu SportoweFakty były wiceprezes PZKol. Piotr Kosmala.

„Z relacji jasno wynika, że dochodziło do czynności seksualnych z podopiecznymi, w tym z nieletnimi (…). W informacjach, które osoby pokrzywdzone zdecydowały się przekazać, znalazły się również takie, które dotyczą gwałtu”.

Już kilka dni temu wnioski z tej kontroli skłoniły ministerstwo do wstrzymania dotacji na rzecz związku. Po wizycie przedstawicieli firmy przeprowadzającej audyt dyrektor sportu wyczynowego MSiT przekazał informację do prokuratury. Po publikacji rozmowy z byłym wiceprezesem minister Witold Bańka wezwał zarząd do dymisji.

W oświadczeniu wydanym w niedzielę, podpisanym przez czterech członków zarządu PZKol., w tym prezesa Banaszka, nie ma mowy o podporządkowaniu się apelowi ministra. „Opanowaniu obecnej sytuacji i przeciwstawieniu się destabilizacji prac władz PZKol. ma służyć zwołane na 22 grudnia Nadzwyczajne Zgromadzenie Delegatów, na którym dojdzie do wyboru nowych władz” – informują przedstawiciele związku w komunikacie. Twierdzą również, że nie mieli wiedzy o faktach przedstawianych przez Piotra Kosmalę.

Kryzys w związku trwa już wiele tygodni. Jego objawami były wychodzące na jaw fakty pokazujące chaos organizacyjny. Do tego dochodziła napięta atmosfera w federacji, kłótnie i konflikty. Na początku listopada wieloletni sponsor, firma CCC, zdecydował się zerwać umowę tłumacząc to „utratą zaufania do zarządu”. Kontrolę w związku zaleciło również Ministerstwo Sportu. Sam Banaszek zlecił wewnętrzny audyt, który miał zaprzeczyć informacjom o nieprawidłowościach, ukazał jednak wstrząsający obraz działalności jednego z pracowników związku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA