fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Australijscy strażacy: Zalecenia komisji ws. pożarów buszu nie zostały wdrożone

AFP
Związek zawodowy australijskich strażaków protestuje przeciw planom powołania rządowej komisji w sprawie pożarów buszu podkreślając, że zalecenia poprzednich komisji nie zostały dotąd wdrożone - informuje "The Sydney Morning Herald".

Od sierpnia pożary buszu w Australii objęły teren o powierzchni szacowanej na ok. 18 mln hektarów. Zginęło w nich 28 osób, zniszczonych zostało ponad 2200 domów.

Premier Scott Morrison opowiedział się za powołaniem specjalnej komisji ds. pożarów, która miałaby m.in. zbadać przygotowanie i sposób walki z kryzysem.

Australijski związek zawodowy strażaków (United Firefighters Union of Australia, UFUA) sprzeciwił się planom szefa rządu. Według związkowców, realizacja propozycji premiera będzie kosztowna i zajmie wiele czasu, będzie też wyczerpująca emocjonalnie dla świadków zmuszonych do ponownego przeżywania traumy odniesionej w czasie pożarów.

Zdaniem UFUA, raport komisji nie będzie miał charakteru wiążącego i jedynie powtórzy zalecenia z poprzednich przeglądów.

Związek postuluje, by na poziomie międzystanowym dokonać audytu rekomendacji z federalnych i stanowych raportów komisji ds. pożarów buszu z minionych lat.

Jak powiedział sekretarz krajowy UFUA Peter Marshall, w ciągu ostatnich 20 lat sprawą pożarów buszu zajmowało się co najmniej 15 komisji.

- W wielu przypadkach rekomendacje tych kosztownych i czasochłonnych przeglądów wciąż nie zostały wdrożone - zaznaczył Marshall, cytowany przez "The Sydney Morning Herald".

We wtorek władze stanu Victoria zapowiedziały powołanie komisji, której zadaniem będzie zbadanie, jak przebiegała walka z pożarami buszu w obecnym sezonie pożarowym. Wstępny raport ma być wydany przed następnym sezonem, pełny - w 2021 r. Stanowe władze przeznaczyły na pracę komisji 2,55 mln dol.

Źródło: The Sydney Morning Herald
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA