Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.09.2018 12:17 Publikacja: 07.09.2018 09:51
W pożarze Muzeum Narodowego w Brazylii spłonęło 90 proc. eksponatów
Foto: AFP
Bezpowrotnie przepadło dziewięćdziesiąt procent z ponad 20 milionów zgromadzonych w nim eksponatów. Przepadła słynna kolekcja egipskich mumii zakupiona przez cesarza Piotra I, wspaniałe zbiory sztuki greckiej i rzymskiej sprowadzone przez cesarzową Teresę Krystynę, cenna kolekcja skamielin dinozaurów i wyjątkowa pamiątka historyczna, jaką była czaszka Luzii - kobiety, która zamieszkiwała tereny współczesnej Brazylii 11,5 tysiąca lat temu. To tylko przykłady strat z najcenniejszych zbiorów serca kultury największego kraju Ameryki Południowej. Brazylijski rząd natychmiast zadeklarował odbudowę muzeum, ale sama rekonstrukcja bryły budynku nie przywróci utraconych eksponatów ani nie spowoduje odzyskania prestiżu tej słynnej w świecie placówki. Mamy świadomość, że przywrócenie świetności Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro stanie się dla mieszkańców Brazylii kwestią honoru. Wierzymy, że podołają zadaniu i za kilka lat budynek znów nas będzie olśniewał, niemniej nie chcemy zostawiać naszego zaprzyjaźnionego narodu z tym wyzwaniem samego. Brazylijczykom należy w tym wielkim dziele pomóc. Dlatego apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli w całym świecie o szczególny wysiłek wsparcia brazylijskich muzealników w dziele rekonstrukcji zbiorów. W tysiącach prywatnych kolekcji w wielu krajach świata, w setkach muzeów znajdują się eksponaty mające związek z dorobkiem historycznym i kulturalnym Brazylii. Niekiedy są to przedmioty, które nie dość doceniane w krajach ekspozycji stanowią ważną część dorobku brazylijskiej cywilizacji. Apelujemy, by podjąć światową kwestę na rzecz Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro. Apelujemy o podjęcie akcji indywidualnych donacji i odnowienie w ten sposób zbiorów. Dla wielu będzie to niewielki wysiłek, a dla ciężko doświadczonego narodu nie tylko wyraz solidarności na trudnym zakręcie historii, ale również gest wspierający jego tożsamość i kulturę.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
O czym dzisiaj rozmawialiśmy? Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych fragmentów programu #RZECZo...
Wyobraź sobie ogród, który nie tylko wygląda pięknie, ale też staje się Twoją prywatną oazą spokoju. Miejsce, w...
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy k...
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funk...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas