fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Remont od razu w kosztach

123RF
Zastąpienie starych, przerdzewiałych bram otwieranymi elektrycznie można rozliczyć jako remont. Wydatki te nie zwiększają wartości początkowej majątku.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach.

Chodziło o inwestycje w budynku zbudowanym w 1960 r. Przez wiele lat obiekt był wynajmowany, aż w 2015 r. najemca wypowiedział umowę ze względu na kiepski stan budynku. Poszukiwania nowego najemcy zakończyły się sukcesem w połowie 2016 r., ale postawił warunki co do remontu. Miał on polegać na wymianie części frontowej ogrodzenia, bramy wjazdowej na posesję i bramy wjazdowej do budynku. Były skorodowane, a obsługa ciężkich bram uciążliwa. Koszt remontu wynosił prawie 15 tys. zł. Pytanie dotyczyło możliwości zaliczenia tej kwoty do kosztów podatkowych na bieżąco.

Izba potwierdziła, że przedsiębiorca nie musi zwiększać wartości początkowej budynku. Wyjaśniła, że w wyniku ulepszenia środek trwały zostaje unowocześniony lub przystosowany do spełniania innych, nowych funkcji, zyskuje istotną zmianę cech użytkowych. Wtedy wydatki należy rozliczyć w czasie.

Remont z kolei zmierza do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej. Dopuszcza się przy tym stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyte w stanie pierwotnym, stosownie do postępu technicznego. Tak trzeba traktować zastąpienie bram otwieranych ręcznie otwieranymi silnikiem.

numer interpretacji: 2461-IBPB-2-1. 4514.485.2016. 2.HK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA