fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Patroni ulic: Bohaterowie czy mordercy?

www.krylow.info
Obywatele RP protestują przeciwko patronom ulic, którzy uczestniczyli w antyukraińskich akcjach w czasie wojny.

Ruch ten wysłał wnioski do Rady Miasta Hrubieszów i Rady Miasta Tomaszów Lubelski w woj. lubelskim z prośbą o zmianę nazw ulic „honorujących osoby, które były dowódcami akcji przeciwko cywilnym obywatelom Rzeczypospolitej w marcu 1944 r., w tym masakry w Sahryniu". W Hrubieszowie jest to ulica Stanisława Basaja „Rysia", a w Tomaszowie Lubelskim Zenona Jachymka „Wiktora".

„Honorowanie w przestrzeni publicznej osób odpowiedzialnych za przestępstwa na ukraińskiej ludności cywilnej w miastach położonych przy przejściach granicznych z Ukrainą uderza w godność ludzi pogranicza, przede wszystkim obywateli RP pochodzenia ukraińskiego, a także w rozwój dobrosąsiedzkich relacji Polski z Ukrainą" – napisali Obywatele RP.

Przypominają, że w marcu 1944 r. miała miejsce akcja oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich przeciwko wsiom zamieszkanym przez ludność ukraińską. Powołując się na ustalenia historyków, także tych, którzy publikowali w wydawnictwach IPN: dr. Mariusza Zajączkowskiego i dr. Igora Hałagidy, przypominają, że zniszczonych zostało wówczas kilkadziesiąt wsi. We wsi Sahryń i jej koloniach zginęło wówczas według danych różnych historyków od ponad 200 do ponad 600 osób głównie narodowości ukraińskiej.

„Pacyfikacjami (...) wsi dowodzili m.in. Stanisław Basaj „Ryś" oraz Zenon Jachymek „Wiktor". Jako dowódcy ponoszą oni odpowiedzialność za czyny podkomendnych" – podkreślają Obywatele RP.

Sprawa nie jest jednak jednowymiarowa. Działania polskich organizacji w 1944 r. związane były z odwetem za krwawe antypolskie akcje prowadzone na tych terenach przez organizacje ukraińskie. Pion śledczy IPN bada wydarzenia w Sahryniu, podobnie jak okoliczności śmierci mjr. Basaja.

25 marca 1945 r., w Niedzielę Palmową, we wczesnych godzinach rannych do Kryłowa w powiecie hrubieszowskim przybył oddział UPA dowodzony przez Marjana Łukasewicza ps. Jahoda. Ukraińcy zastrzelili 16 milicjantów oraz 28 mieszkańców Kryłowa i uprowadzili Basaja. Został on zamordowany. Z niektórych relacji wynika, że Ukraińcy zmiażdżyli jego ciało kieratem. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA