fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Raził prądem żołnierzy AK

Żołnierze AK w czasie walki
Archiwum IPN
Raził prądem, bił gumową pałką i wyciorem do karabinu. Sąd w Legionowie skazał ubeka, który okrutnie znęcał się nad żołnierzami AK

Sąd skazał Józefa O., byłego funkcjonariusza Powiatowych Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego w Kolbuszowej i Sanoku. Uznał go za winnego zbrodni komunistycznych, będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości.

Udowodnił mu, że razem z innymi funkcjonariuszami UB od 7 sierpnia 1945 r. do 24 sierpnia 1945 r. w Kolbuszowej na Podkarpaciu, a także w okresach od 25 września 1946 r. do co najmniej 28 września 1946 r. i od 25 września 1945 r. do 30 października 1946 r. w Sanoku znęcał się nad żołnierzami podziemia niepodległościowego.

Jego ofiarą stał się Władysław S., który został bezpodstawnie aresztowany na 14 dni tylko za podejrzenie o przynależność do Armii Krajowej. Ubek znęcał się nad nim fizycznie i moralnie. Jak ustalił pion śledczy rzeszowskiego oddziału IPN, który prowadził w tej sprawie śledztwo „działanie Józefa O. wobec Władysława S. polegało na dokonywaniu częstych przesłuchań oraz przynajmniej trzykrotnym biciu go poprzez wielokrotne uderzanie pałką po całym ciele".

O. podobne metody stosował także wobec Mariana I. podejrzanego o przynależność do Narodowych Sił Zbrojnych. „Działanie Józefa O. wobec Mariana I. polegało na dokonywaniu częstych przesłuchań oraz wielokrotnym biciu go, uderzaniu po całym ciele pałką gumową i wyciorem od karabinu oraz rażeniu prądem" – opisuje IPN.

Sąd wymierzył Józefowi O. za te czyny karę łączną 2 lat pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając jej wykonanie na okres próby trwający 4 lata. Sąd zasądził również od skazanego koszty sądowe.

Wyrok ten jest nieprawomocny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA