fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Bez pomnika i muzeum Bitwy Warszawskiej

fot. MON
Nie będzie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ani pomnika poświęconego tej bitwie w Warszawie.

Główna oś państwowych uroczystości związanych z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej planowana jest w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że symboliczny wymiar będzie miało otwarcie tej placówki w przededniu rocznicy bitwy – 14 sierpnia.

Zdaniem Glińskiego epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany związane z budową w Warszawie pomnika Bitwy Warszawskiej, który ma stanąć przy placu na Rozdrożu. Wicepremier zapowiedział, że monument ten zostanie odsłonięty za rok. Dodał, że wprowadzono też zmiany do jego projektu, który został powiększony o jedną trzecią.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków rozstrzygnęło konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na koncepcję pomnika Bitwy Warszawskiej 1920. Zwycięski projekt wzbudził krytykę, bo niektórzy oczekiwali, że powstanie łuk triumfalny. Z informacji, którą otrzymaliśmy od Karoliny Gałeckiej, rzeczniczki warszawskiego ratusza, wynika, że obecnie trwają negocjacje z potencjalnym wykonawcą dokumentacji projektowej. – Nie jest możliwe odsłonięcie pomnika w sierpniu tego roku – dodała Gałecka. – Z przedstawionego przez potencjalnego projektanta harmonogramu wynika, że wykonanie projektu budowlanego, wykonawczego oraz wykonanie rzeźby będzie możliwe w 2021 roku – mówi.

Niezależnie od uroczystości państwowych kilkadziesiąt samorządów zorganizuje 15 sierpnia własne uroczystości rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Udział w komitecie organizacyjnym zadeklarowało już 26 samorządów i instytucji samorządowych.

Organizatorzy planują uruchomienie serwisu BW1920.pl o charakterze edukacyjnym, zawierającego m.in. informacje o przebiegu i znaczeniu Bitwy Warszawskiej, kalendarz wydarzeń historycznych oraz interaktywną mapę. Planują wydanie książki autorstwa prof. Grzegorza Łukomskiego oraz Elżbiety Szumiec-Zielińskiej „Zwycięstwo Polski, ocalenie Europy! Bitwa Warszawska 1920”. Zorganizują też wystawę.

Samorządowcy mają nadzieję, że zostanie przełamany impas w sprawie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. O jego powstaniu mówi się co najmniej od trzech lat. I nie ma pewności, kiedy będzie gotowe.

Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, Ministerstwo Obrony Narodowej ma wieloletnie opóźnienie w budowie tej placówki. Z informacji, które otrzymaliśmy z MON, wynika, że 1 czerwca Komisja Oceny Projektów Inwestycyjnych stwierdziła zgodność projektu „z opracowanym programem inwestycji oraz jego aktualizacją, jak również zawartą umową na wykonanie prac projektowych”. To znaczy, że „projekt został przyjęty przez komisję i skierowany do realizacji. 2 czerwca wykonawca złożył do wojewody mazowieckiego wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Aktualnie trwają czynności opracowania projektów wykonawczych, planowanych robót, kosztorysów inwestorskich, specyfikacji technicznego odbioru robót oraz zestawienia kosztów zadania” – informuje nas MON.

Przypomnimy, że resort obrony już zimą zapowiedział, że z okazji rocznicy zostaną zorganizowane rekonstrukcja historyczna oraz defilada wojskowa. Ministerstwo nie podaje szczegółów wydarzeń, ale też nie wycofuje się z nich.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA