fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

ZDF musi przeprosić za "polskie obozy zagłady"

Fotorzepa, Piotr Guzik
Niemiecka stacja telewizyjna ZDF musi przeprosić za użycie sformułowania "polskie obozy zagłady". Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji podjął ostateczną decyzję w tej sprawie.

W lipcu tego roku ZDF odwołała się od klauzuli wykonalności wyroku, który zapadł po użyciu przez tę stację sformułowania "polskie obozy zagłady".

O użycie tych słów w jednej z audycji oskarżył ZDF były więzień Auschwitz Karol Tendera. Wyrok w tej sprawie wydał w 2016 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie, który nakazał, aby stacja umieściła przeprosiny na swojej stronie internetowej. Miały być widoczne przez 30 dni.

ZDF wyrok wykonała, ale nie w pełni. Notka z przeprosinami nosiła tytuł "Przeprosiny Karola Tendery" i zamiast w miejscu poczesnym znalazła się na dole strony.

W lutym tego roku sąd w Moguncji zasądził wobec ZDF klauzulę wykonalności wyroku, ale stacja się od tej decyzji odwołała.

Ostatecznie sąd w Koblencji oddalił apelację ZDF i nakazał, by wyrok został w pełni wykonany. Niemiecki sędzia argumentował, że Karolowi Tenderze, jako byłemu  więźniowi "niemieckiego obozu koncentracyjnego na polskim terytorium” należą się przeprosiny, a jego godność i reputacja mają być chronione w światowej przestrzeni publicznej.

Zdaniem komentatorów decyzja sądu w Koblencji jest przełomowa - niemiecki sąd po raz pierwszy nakazał niemieckiej stacji przeproszenie za użycie słów "polski obóz zagłady". Ma to ułatwić walkę z tym krzywdzącym Polskę sformułowaniem.

 

 

Źródło: tvp.info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA