Allegro zatrzęsie warszawską giełdą

Rekordowa oferta publiczna, rewolucja w WIG20 i duże przetasowania kapitału – tak w skrócie wygląda IPO handlowego giganta. Budowa księgi popytu w tym tygodniu.

Publikacja: 20.09.2020 21:00

Allegro zatrzęsie warszawską giełdą

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Po kilkuletnim marazmie na rynku pierwotnym w ostatnich tygodniach sytuacja zmieniła się diametralnie. Do Komisji Nadzoru Finansowego trafiły prospekty dużych firm: Canal+ Polska, Dadelo, Huuuge czy People Can Fly. Ale najgłośniej jest o IPO Allegro. I nic dziwnego, bo to firma znana chyba każdemu Polakowi. Co więcej, może to być największa oferta akcji w historii polskiego rynku kapitałowego.

Popyt z zagranicy

Według nieoficjalnych informacji wycena firmy może wynieść ok. 10 mld euro, a wartość IPO ok. 2 mld euro. Sama spółka chce pozyskać

1 mld zł na spłatę zadłużenia.

Kilka dni temu grupa sygnalizowała, że na początku zaczynającego się właśnie tygodnia jej prospekt powinien zostać zatwierdzony przez Luksemburski Urząd Nadzoru Finansowego. Wtedy też powinien ruszyć proces book buildingu.

Przedstawiciele rynku, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą, że zainteresowanie ofertą jest bardzo duże. Trudno o oficjalne komentarze dotyczące wyceny, ponieważ na razie nie ma upublicznionych parametrów oferty. Jednak w nieoficjalnych rozmowach wszyscy twierdzą zgodnie: wycena nie jest niska, ale oferta i tak bez problemu się sprzeda.

Gros akcji trafi do funduszy zagranicznych, które chcąc odwzorować skład WIG20, będą musiały kupić spore pakiety walorów debiutanta. Bo to, że Allegro wejdzie do WIG20, jest już przesądzone. Pytanie tylko, w jakim trybie przeprowadzone zostaną roszady. Zdaniem Macieja Marcinowskiego, eksperta Trigon DM, dojdzie do tzw. nadzwyczajnej rewizji, jeżeli wartość oferty Allegro przekroczy w dniu debiutu 5 proc. wartości indeksu WIG20.

– W tej chwili próg ten wynosi ok. 8,5 mld zł, czyli mniej niż planowana wartość akcji Allegro w wolnym obrocie – wskazuje Piotr Jusiński, ekspert Ipopemy Securities.

Z naszych informacji wynika, że w ujęciu wskaźnikowym Allegro jest wyceniane z premią w stosunku do konkurencyjnego amerykańskiego eBaya. To akurat nie dziwi, bo Allegro rośnie zdecydowanie szybkiej niż eBay. Eksperci zwracają też jednak uwagę, że w szykowanym IPO Allegro pozycjonuje się blisko globalnego giganta Amazona, a ten ma jednak zdecydowanie większy i bardziej zdywersyfikowany biznes – i też szybko rosnący.

Szanse i wyzwania

Rynek e-commerce ma duży potencjał, a pandemia dodatkowo podbiła jego dynamikę. Allegro zdobyło na nim mocną pozycję, ale konkurencja też jest duża. Eksperci zwracają uwagę m.in. na planowaną ekspansję Amazona w Polsce.

– Pojawienie się silnego gracza, jakim jest Amazon, będzie wymuszało na Allegro poprawienie oferty, co poskutkuje presją na marże. Dużym atutem Amazona jest jego oferta Amazon Prime, która oprócz darmowej dostawy zawiera usługi streamingowe, transmisje wybranych wydarzeń sportowych czy bogatą bibliotekę e-booków. W USA liczba subskrybentów Amazon Prime przekroczyła 112 mln, w Wielkiej Brytanii z usługi korzysta ponad 15 mln osób. Allegro podobnej oferty nie ma – komentuje Piotr Żółkiewicz, zarządzający funduszem Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ. Dodaje, że Allegro czerpie rentę z bycia najbardziej rozpoznawalnym miejscem do robienia zakupów w polskim internecie. Amazon z pewnością ma większe zasoby finansowe niż Allegro, jednak dla amerykańskiego giganta będzie to rynek peryferyjny. Polska to „zaledwie" 38 mln konsumentów.

– Znacznie istotniejszym rynkiem w długoterminowej perspektywie są Indie, gdzie Amazon szybko stał się graczem numer dwa z ponad 30-proc. udziałem. Warto jednak zauważyć, że ostatnio pojawiły się doniesienia, iż Amazon negocjuje z Pocztą Polską kontrakt na dostarczanie przesyłek, co może oznaczać plany szerszego wejścia do Polski – podkreśla Żółkiewicz.

Czego jeszcze może się obawiać Allegro i jego właściciele? Korekty indeksów na amerykańskiej giełdzie. Imponujący rajd kursów spółek technologicznych wywindował ich wyceny do nienotowanych poziomów. Zdaniem analityków właściciele Allegro nie chcieli czekać na możliwe załamanie indeksów. Stąd decyzja o szybkim IPO.

Po kilkuletnim marazmie na rynku pierwotnym w ostatnich tygodniach sytuacja zmieniła się diametralnie. Do Komisji Nadzoru Finansowego trafiły prospekty dużych firm: Canal+ Polska, Dadelo, Huuuge czy People Can Fly. Ale najgłośniej jest o IPO Allegro. I nic dziwnego, bo to firma znana chyba każdemu Polakowi. Co więcej, może to być największa oferta akcji w historii polskiego rynku kapitałowego.

Popyt z zagranicy

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Joe Biden karze chińskie firmy. To odwet za incydent z zeszłego roku
Handel
Ukraińskie płody rolne płyną morzem do odbiorców. Maliny podbiły rynek USA
Handel
Piechocki, LPP: Nie pozwę Hindenburg Research za raport o nas w Rosji. Na razie
Handel
Wojna cenowa cieszy konsumentów, ale coraz mocniej uderza w firmy handlowe
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Handel
Ofiary wojny cenowej. Za szalone promocje ktoś w końcu zapłaci