fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Polska zwiększy współpracę biznesową z Koreą

Polska i Korea będą wzmacniały współpracę handlową i inwestycyjną.

Deklaracje w tej sprawie padły na zorganizowanym w Warszawie Polsko – Koreańskim Forum Współpracy Biznesowej 2016. Uczestniczyli w nim przedstawiciele polskiego i koreańskiego biznesu, administracji, samorządu gospodarczego oraz najważniejszych sektorów polskiej gospodarki.

– To dobry czas dla Polski i Korei, aby wzmocnić naszą współpracę - ocenił obecny na forum wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki. Podkreślił, że Polska jest otwarta na inwestycje i inwestorów zagranicznych w tym również koreańskich. Jak powiedział prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) Sławomir Majman, Polska jest czołowym partnerem handlowym Korei w Europie Środkowej. - Generujemy najwyższe obroty handlowe spośród nowych członków Unii Europejskiej – powiedział Majman.

W opinii Tae-Hee Wo, wiceministra handlu, przemysłu i energii Korei, Polska jest pierwszym celem dla inwestorów koreańskich w Europie. - Patrzymy z nadzieją na współpracę z polskimi firmami - zaznaczył. Natomiast Jung-Kwan Kim, wiceprezes Korean International Trade Association (KITA) dodał, że Korea jest perspektywicznym rynkiem dla lokowania inwestycji i wyraził nadzieje na poszerzenie współpracy dwustronnej.

Dla PAIZ Korea pozostaje jednym z kluczowych inwestorów. Obecnie jest na piątym miejscu wśród wszystkich krajów oraz na drugim wśród krajów azjatyckich na liście projektów inwestycyjnych obsługiwanych przez PAIZ. W ciągu ostatnich 5 lat inwestorzy koreańscy utworzyli w Polsce 65 tys. miejsc pracy. - W portfelu Agencji znajduje się obecnie 10 projektów koreańskich, które w przyszłości mogą stworzyć 2 tys. nowych miejsc pracy – dodał Majman.

W ramach forum odbyły się też indywidualne spotkania biznesowe przedsiębiorców z Polski i Korei zainteresowanych współpracą międzynarodową.

Do największych przedsięwzięć koreańskich w Polsce należą te związane z klastrem wokół koncernu LG na Dolnym Śląsku oraz w Mławie. Dużą wartość maja także koreańskie inwestycje w motoryzację, czego przykładem jest fabryka amortyzatorów i elementów hamulcowych koncernu Mando w Wałbrzychu.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA