fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Była pracownica koncernu Coca Cola oskarżona o szpiegostwo. Na rzecz Chin

Bloomberg
Była pracownica koncernu Coca Cola została oskarżona o szpiegostwo na rzecz chińskiej firmy.

Obywatelka USA pochodzenia chińskiego, która pracowała jako inżynier w zakładach Coca Cola w Stanach Zjednoczonych miała przekazać Chińczykom informacje warte 120 mln dolarów na temat nowego rodzaju opakowań plastikowych, wolnych od szkodliwego środka Bisfenol A (BPA).

Koncern Coca Cola nie chce komentować sprawy, ale rzeczniczka prasowa potwierdziła, że oskarżona była w nim zatrudniona. Według aktu oskarżenia You Xiaorong (Shannon) miała przekazać informacje i współpracować z chińskim przedsiębiorcą nad produkcją puszek i opakowań wolnych od BPA, czyli dokładnie nad tym na czym wcześniej pracowała w amerykańskim koncernie - informuje dziennik "The Wall Street Journal". Shannon You była zatrudniona w siedzibie koncernu w Atlancie w latach 2012 - 2017. Do nowego pracodawcy przeszła latem 2018 roku.

Chińska firma z siedzibą w Kingsport w stanie Tennessee, konkurent Coca Cola - zatrudniła u siebie byłą inżynier koncernu w zamian za dane o recepturze nowych opakowań.

Poza tym nowy pracodawca obiecał jej pomóc wygrać "Thousand Talents Prise" - jedną z najbardziej prestiżowych nagród za osiągnięcia naukowe w Chinach.

Według amerykańskiej prasy nagroda jest zachętą dla Chińczyków mieszkających poza granicami ojczyzny do wykradania informacjo gospodarczych i technologicznych i przekazywania ich do Chin.

Bisfenol A (BPA) to substancja chemiczna znajdująca się w plastikowych opakowaniach, puszkach z napojami, ale także w zabawkach, farbach, lakierach, klejach, materiałach dentystycznych oraz paragonach do kas fiskalnych.

W 2013 roku Unia Europejska zobowiązała producentów butelek dla dzieci, by te nie zawierały szkodliwych substancji oraz były oznaczone symbolem "BPA free".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA