Kredyt, akcje czy obligacje - co lepsze dla firmy

Kapitał dłużny w postaci tradycyjnego kredytu bankowego czy finansowanie przez rynki kapitałowe w formie emisji akcji lub obligacji – co jest lepsze? O to pytają najczęściej zarządy i dyrektorzy małych i średnich przedsiębiorstw. Wszystkie z tych form pozyskania kapitałów mają zalety i wady. Jakie one są?

Publikacja: 10.07.2015 07:45

Kredyt, akcje czy obligacje - co lepsze dla firmy

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Kredyt bankowy należy do podstawowych źródeł finansowania małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Jego zaletą jest dostosowanie produktów bankowych do wielkości i charakteru działalności firmy. Szczególnie interesujący jest sektor MŚP. Banki coraz częściej tworzą produkty skierowane do tej grupy firm. Kredyt poza tradycyjnymi celami – najczęściej na zakup lub budowę środków trwałych – daje im również możliwość zrealizowania złożonych inwestycji, np. w formie finansowania danego projektu (project finance). Ponadto w trakcie ubiegania się o środki z banku firma automatycznie uzyskuje niezależną opinię kredytodawcy o przedsięwzięciu, co daje jej możliwość dokonania korekt w założeniach biznesowych lub podjęcia decyzji o rezygnacji z przedsięwzięcia.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP