fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odrębna procedura w sprawach gospodarczych - na co trzeba uważać

123RF
W sprawach gospodarczych powód jest zobowiązany przedstawić wszystkie twierdzenia i dowody w sprawie już w pozwie. Natomiast pozwany w odpowiedzi na pozew.

Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wprowadziła duże ożywienie w świecie prawniczym. Spowodowane jest to tym, że ów akt legislacyjny wnosi istotne zmiany w istniejący porządek prawny. Jedną z nich jest przywrócenie postępowania w sprawach gospodarczych jako postępowania odrębnego.

Kiedyś już było podobnie

Postępowanie w sprawach gospodarczych funkcjonowało w polskim systemie prawnym już wcześniej – od 1 października 1989 r. Następnie zostało usunięte wraz z nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego z dnia 16 września 2011 r. Intencją obecnego prawodawcy, który wprowadził od 7 listopada 2019 nową procedurę, nie było przywrócenie uprzedniego stanu prawnego, ze względu na daleko idące odmienności w obecnych realiach jurydycznych jak i faktycznych względem lat 1989–2011. Chodziło mu o stworzenie nowej procedury mającej za zadanie przede wszystkim przyspieszenie postępowania w sprawach dotyczących ob...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA