fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kiedy nabywca może pytać o interpretację VAT

123RF
O interpretację w VAT może wystąpić też nabywca towarów i usług, ale tylko jeśli przysługuje mu prawo do odliczenia.

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił wydania indywidualnej interpretacji podatkowej.

Spór w sprawie dotyczył wykładni przepisów o VAT. Z wnioskiem wystąpił mężczyzna, który sądził się z gminą o użytkowanie wieczyste. Tłumaczył, że w sprawie z jego powództwa sąd apelacyjny ustanowił kwoty należne za użytkowanie wieczyste. Po otrzymaniu wyroku zwrócił się z nim do urzędu o wystawienie faktury.

Po wielu interwencjach u burmistrza otrzymał ją na pierwszą opłatę, ale na kwotę wyższą, tj. powiększoną o 23 proc. VAT. Tak samo stało się z fakturą za opłatę roczną. W tej sytuacji użytkownik wieczysty wystąpił do fiskusa, czy określona w wyroku sądowym zastępującym umowę opłata wstępna i roczne są kwotą brutto i uwzględniają VAT.

Fiskus odmówił odpowiedzi. W jego ocenie problem nie dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie wnioskodawcy. Dotyczy bowiem sfery opodatkowania odrębnego podmiotu, jakim jest urząd.

Mężczyzna zaskarżył odmowę, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał mu rację. Uznał, że choć to nie skarżący „dokonał dostawy towaru", to jednak opisane zobowiązanie rzutuje na sferę jego praw podatkowych w zakresie obciążenia VAT z tytułu faktury wystawionej przez urząd.

Korzystnego dla skarżącego stanowiska nie potwierdził NSA. Jak zauważył sędzia NSA Ryszard Pęk, skarżący nie wskazał, że jest podatnikiem VAT. Co prawda NSA dopuszcza możliwość wnioskowania o interpretację także przez nabywców towarów i usług, ale pod warunkiem, że mają prawo do odliczenia.

Tylko osoba, której rzeczywiście, a nie hipotetycznie, przysługiwałoby prawo do odliczenia, byłaby zainteresowanym w rozumieniu procedury interpretacyjnej. Z wnioskiem nie może wystąpić np. ten, na kogo może w sensie podatkowym rzutować sytuacja podatnika. A z taką zdaniem NSA mamy do czynienia w spornej sprawie. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: I FSK 1807/14

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA