fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ustawa demokratów uderzy w kryptowalutę Facebooka

AFP
Grupa amerykańskich kongresmenów z Partii Demokratycznej stworzyła projekt ustawy zabraniającej dużym platformom społecznościowym, takim jak Facebook, emitowania własnych wirtualnych walut.

Projekt legislacyjny o nazwie „Ustawa o Trzymaniu Wielkich Spółek Technologicznych z Dala od Finansów" uderzyłaby m.in. w plany Facebooka dotyczące emisji przez niego kryptowaluty Libra. 

Projekt tej ustawy przewiduje, że każda duża firma technologiczna, która złamie zakaz emisji kryptowalut, dostanie 1 mln USD kary za każdy dzień naruszania przepisów. Prawo to ma objąć platformy społecznościowe, które mają co najmniej 25 mld USD rocznych przychodów. W praktyce dotknie więc tylko kilku cyfrowych gigantów. Może przeszkodzić w ewentualnej emisji kryptowalut przez Facebooka (55 mld USD przychodu w 2018 r.), Amazon (74,9 mld USD) czy Google (75,8 mld USD), ale już nie przez Netflixa (15,8 mld USD) czy Twittera (2,4 mld USD).

Ustawa może napotkać poważny opór w Kongresie, ale Biały Dom mógłby być jej przychylny. Prezydent USA Donald Trump stwierdził w zeszłym tygodniu, że spółki technologiczne chcące emitować kryptowaluty, takie jak Libra, powinny zostać poddane amerykańskim i międzynarodowym regulacjom finansowym.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA