Jak decydować o sobie

Francuzi wiedzą, jak się promować. Do 15 lutego możemy za darmo oglądać ich najciekawsze, nowe filmy.

Publikacja: 27.01.2021 21:00

Bohaterka „Camille” jest fotoreporterką relacjonującą wojnę domową w Republice Środkowo- afrykańskie

Bohaterka „Camille” jest fotoreporterką relacjonującą wojnę domową w Republice Środkowo- afrykańskiej

Foto: materiały prasowe

MyFrenchFilmFestival nie musiał teraz – jak inne festiwale – przenosić się do internetu. Od początku istnienia, czyli od dekady, odbywa się online. W ciągu dziesięciu poprzednich edycji Francuzi pokazali ponad 250 filmów i dotarli do ponad 200 krajów, gromadząc 54 mln widzów.

Kino francuskie w ostatnim roku ucierpiało tak samo, jak wiele kinematografii. We Francji rodzime filmy zebrały 29,2 mln widzów (ponad 60 proc. mniej niż w 2019 r.). Za granicą obejrzało je 13,7 mln widzów (o 70 proc. mniej). Tylko dwa przyciągnęły ponad milion widzów, w roku poprzednim było takich siedem.

Największym powodzeniem cieszyły się: „Portret kobiety w ogniu" Céline Sciammy, „Oficer i szpieg" Romana Polańskiego i „Nędznicy" Ladja Ly. Wszystkie weszły na ekrany pod koniec 2019 r. i na swoje wyniki zapracowały jeszcze przed zamknięciem kin w marcu.

Prawdziwe bohaterki

Tegoroczny MyFrenchFilmFestiwal proponuje 33 tytuły na 60 platformach. Dziesięć z nich znalazło się w konkursie. Ocenią je jurorzy oraz dziennikarze przyznający własną nagrodę. Na swojego faworyta mogą też głosować widzowie.

W konkursie w sekcji „W drodze" znalazły się obrazy, których autorzy mierzą się z europejską historią. Akcja animowanego „Josepha" Jeana Aurela toczy się w lutym 1939 r. Hiszpańscy republikanie uciekają przed dyktaturą Franco do Francji. Tu trafiają do obozów, w jednym z nich oddzielonym od świata drutem kolczastym dwóch mężczyzn zostaje przyjaciółmi: strażnik oraz Josep Bartoli, znany hiszpański rysownik walczący z reżimem Franco.

W debiutanckim „Bohaterowie nie umierają" Aude Léa Rapin opowiedziała historię młodego mężczyzny, wierzącego, że jest reinkarnacją serbskiego żołnierza, który zginął w dniu jego narodzin.

W sekcji „Prawdziwe bohaterki" można obejrzeć „Camille" Borisa Lojkine'a o młodej fotoreporterce, która pojechała do Republiki Środkowoafrykańskiej, by relacjonować toczącą się tam wojnę domową. To wnikliwe spojrzenie na zawód fotoreportera, a zarazem portret kobiety, która sama chce decydować o swoim życiu. „Kobiety pracujące" Frédérica Fonteyne'a i Anne Paulicevich są historią trzech kobiet, które codziennie przekraczają granicę z Belgią, by tam zarabiać prostytucją.

W „Na zawsze młodzi" zebrano filmy o dorastaniu młodych ludzi. W „Nastolatkach" Sébastien Lifshitz przez pięć lat podglądał życie dwóch dziewczyn pochodzących z różnych środowisk. Bohaterką „Zasługujesz na miłość" Hafsii Herzi jest dziewczyna próbująca sobie poradzić z fiaskiem swojego związku z chłopakiem.

Rodzinne sytuacje

Z kolei zestaw filmów „Zwariowane rodziny" to obrazy z humorem i czułością pokazujące skomplikowane sytuacje rodzinne. W „Ogromnym" Sophie Letourneur opowiada historię genialnej pianistki, która spełnia się w sztuce. Ale mąż zaczyna tęsknić za byciem ojcem i chce ten sen urzeczywistnić. W „Just Kids" Christoph Blanc portretuje rodzeństwo, które musi ułożyć sobie życie po stracie rodziców. 19-letni Jack staje się prawnym opiekunem 17-letniej siostry i 10-letniego brata. Zaczynają nowy etap życia, z ciężarem przeszłości, ale też przeświadczeniem, że muszą żyć dalej, a świat jeszcze niejedno im przyniesie.

W zupełnie niestereotypowej rodzinie rośnie z kolei 11-letnia Tommy z „Felicita" Bruno Merle'a.

Ostatnim fabularnym filmem konkursowym jest „Żywe srebro" Stephane'a Batuta należące do „Francuskich opowieści o duchach". To historia chłopaka błąkającego się po ulicach Paryża i rozmawiającego z ludźmi, których tylko on widzi. To zmarli opowiadający mu o swoich ostatnich przeżyciach. Ale czeka go niespodzianka, kiedy spotka dziewczynę, którą kochał.

Organizatorzy MyFrenchFilmFestival proponują ponadto filmy bez dialogów dla dzieci, a także trochę klasyki – nakręconego w 1950 r. „Orfeusza" Jeana Cocteau z Jeanem Marais.

A na koniec jeszcze konkurs dla widzów. Można posyłać swoje zdjęcia podczas oglądania francuskich filmów. Organizatorzy festiwalu wyraźnie liczą na inwencję widzów (seanse pod prysznicem, na rowerze, na ulicy, w górach), a główną nagrodą jest trzydniowa podróż do Paryża.

Filmy MyFrenchFilmFestival do 15 lutego można oglądać na https://www.myfrenchfilmfestival.com/pl/. Wszystkie mają polskie napisy (podobnie jak strona internetowa). Polska jest jednym z trzech krajów europejskich, w których dostęp do filmów jest całkowicie bezpłatny.

Film
„Back To Black” wybiela mrok życia Amy Winehouse
Film
Rosja prześladuje jak za Stalina, a Moskwa płonie w „Mistrzu i Małgorzacie”
Film
17. Mastercard OFF CAMERA: Nominacje – Najlepsza Aktorka, Aktor i Mastercard Rising Star
Film
Zbrojmistrzyni w filmie "Rust" skazana na 18 miesięcy więzienia
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Film
„Perfect Days” i "Anselm" w kinach. Wim Wenders uczy nas spokoju