Reklama
Rozwiń

Festiwal twórców filmów animowanych i ich fanów

W Poznaniu rozpoczął się 12. Międzynarodowy Festiwalu Filmów Animowanych Animator, na którym zobaczyć można ponad 300 filmów z całego świata.

Aktualizacja: 06.07.2019 16:38 Publikacja: 06.07.2019 16:34

Festiwal twórców filmów animowanych i ich fanów

Foto: Materiały Prasowe

To największe w Polsce wydarzenie w tej dziedzinie. W międzynarodowym konkursie głównym o Grand Prix - Złotego Pegaza (45 tys. zł i kwalifikację do Oscara) rywalizuje ponad 40 filmów krótkometrażowych, wyłonionych z ponad tysiąca zgłoszeń. A także pięć pełnometrażowych: „Ce Magnifique Gateau!” Marca Jamesa Roelsa i Emmy De Swaef, „Jeszcze jeden dzień z życia” Damiana Neonowa i Raúla de la Fuente, „Chris the Swiss” Anji Komfel, „La Casa Lobo” Cristóbala Leóna i Joaquína Cociny oraz„Ruben Brandt, a gyűjtő”, Milorada Krstića.

Natomiast uczestnicy Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL, organizowanego ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, walczą o nagrody „Animusze”. W tym konkursie startuje ponad 30 rodzimych produkcji m.in. „Ostatnia wieczerza” Piotra Dumały, „Idol” Grzegorza Koncewicza i Marka Serafińskiego, „Silny niezależny kosmos” Damiana Krakowiaka.

Gościem specjalnym festiwalu jest wybitny brytyjski animator Tom Allen, znany z takich produkcji, jak nominowana do Oscara „Wyspa psów” Wesa Andersona czy „Gnijąca Panna Młoda” Tima Burtona. Publiczność będzie mogła spotkać się z nim dwukrotnie. W sobotę wieczorem w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek przed pokazem „Frankenweenie” (godz. 20). I w niedzielę w kinie Muza przed projekcją „Wyspy Psów” (godz. 18).

Program Animatora dzieli się na kilka bloków tematycznych. Główny z nich „Animation as a Statement" skupia się na animowanych wizjach rzeczywistości, utopiach i dystopiach. Można w nim obejrzeć m.in. retrospektywę Janet Perlman (7 lipca w kinie Muza, godz 18 ), kanadyjskiej animatorki i ilustratorki książek dla dzieci. Uhonorowano ją wieloma międzynarodowymi nagrodami filmowymi: Pulcinelli za najlepszą produkcję telewizyjną, Parent’s Choice za najlepszy film dla dzieci, za najlepszą krótką formę filmową na Festiwalu Filmowym w Montrealu oraz za najlepszy film krótkometrażowy, na Festiwalu Filmów dla Dzieci w Berlinie.
Inne sekcje to: „Rzeczywistości w czerni i bieli”, czyli przegląd czarno-białych filmów krótkometrażowych. „Animacja jako komunikat”, „Animacja non-fiction: animując rzeczywistość” „Kobiety mają głos" z filmami mówiącymi o kobiecej perspektywie szczęścia, miłości i przyjaźni; „Animowane Seriale” z przeglądem najciekawszych animowanych produkcji telewizyjnych, czy „Cartoon Network prezentuje”. „Kino nocne” zaprasza na projekcje filmów, zaczynające się o godz. 21 w namiocie w parku Wieniawskiego. Do profesjonalistów, jak i stawiających pierwsze kroki w animacji skierowany jest panel dyskusyjny „Animator pro”. Dla najmłodszych przeznaczony jest „Animator dla dzieci”, a dla wszystkich miłośników kreskówek pokaz animacji z kotem Feliksem i muzyką na żywo.

Specjalny blok „Animacje z Norwegii” zachęca do odkrywania Skandynawii. Jego kuratorem jest Gunnar Strom, znany z takich produkcji jak „1001 gramów” czy „Treser zuków”. W programie filmy absolwentów słynnego Volda University College, a wśród nich także premierowe pokazy w Polsce, m.in. pełnometrażowego filmu „The Tower” Matsa Grorudae, opartego na autentycznych historiach uchodźców.
Festiwal zakończy 11 lipca ceremonia wręczenia konkursowych nagród.

Film
Zmarł Michael Madsen, znany aktor filmów Quentina Tarantino
Film
Dinozaury, Superman i „Vinci 2" Machulskiego. Co czeka na nas w kinach latam?
Film
Nowa „Lalka" Netfliksa. Czym nas zaskoczy serial Maślony z Drzymalską i Szuchardtem?
Film
Brad Pitt jedzie w zwariowany sposób bolidem F1
Film
Trailer filmu „Chopin, Chopin!” Czy Eryk Kulm jest podobny do Chopina?