Ekonomia

Wielkopolska dołącza do walki ze smogiem

AFP
Od 1 maja mieszkańcy regionu nie mogą już ogrzewać domów najgorszej jakości paliwami.
Tego dnia zaczęły obowiązywać uchwały antysmogowę dla Wielkopolski. Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego, która przewodniczyła zespołowi ekspertów ds. uchwał antysmogowych, powiedziała „Życiu Regionów", że „pozwoli to na lepsze zarządzenie jakością powietrza w województwie poprzez możliwość zmiany uchwały w przypadku polepszenia lub pogorszenia jakości powietrza w poszczególnej strefie".
Wprowadzenie nowego prawa dla regionu poprzedziła kampania billboardowa pod hasłem „Jakość powietrza to jakość życia". Wielkopolska jest kolejnym województwem, które zdecydowało się na walkę z niską emisją poprzez prawo lokalne. Uchwały wprowadziły ograniczenia dla kotłów, kominków i pieców. Wszystkie nowe kotły instalowane w domach muszą mieć możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz gwarantować dotrzymanie norm emisyjnych. Nie będą mogły posiadać rusztu awaryjnego ani możliwości jego zamontowania.
Niespełniające wymagań stare kotły będą musiały być wymienione – do 1 stycznia 2024 r. w przypadku kotłów bezklasowych (tzw. kopciuchy) i do 1 stycznia 2028 r. w przypadku kotłów spełniających wymagania klasy 3 lub 4. Tylko kotły 5 klasy zainstalowane przed wejściem w życie uchwał będą mogły być użytkowane „dożywotnio". Piece, kominki i kozy niespełniające nowych wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r. Pionierem był Kraków, który od 2019 r. wprowadza zakaz palenia węglem i drewnem w mieście. Miasto od 1995 r. zlikwidowało 37 tys. palenisk i kotłowni, z czego w ciągu ostatnich pięciu lat 17 tys. pieców. Efekty już widać. Na podstawie średnich dobowych ze wszystkich stacji WIOŚ w roku 2015 dni z podwyższonymi stężeniami pyłów było 140, w roku 2016 – 100, a w 2017 – 87. Województwo śląskie dało dziesięć lat na wymianę tzw. bezklasowych pieców. Zdaniem Rybnickiego Alarmu Smogowego (RAS) to za długo. W ubiegłym miesiącu RAS wniósł petycję, aby tzw. kopciuchy, które w dniu wejścia w życie uchwały eksploatowane były powyżej pięciu lat, zostały wyeliminowane od 1 stycznia 2021 r., a kotły węglowe poniżej 5 klasy – od 1 stycznia 2024 r. – Przeanalizujemy petycję, choć podkreślam, że uchwałę pomagało przygotować kilkudziesięciu ekspertów – mówi Maciej Gramatyka, rzecznik marszałka województwa śląskiego.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL