fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

"Wzbogacenie akustyczne" uzdrowi rafy koralowe?

Stock Adobe
Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Australii testuje wykorzystanie dźwięków dla ożywienia obumarłej rafy koralowej.

Na płatach obumarłej rafy koralowej naukowcy umieścili głośniki, z których płynęły dźwięki, jakie są spotykane w pobliżu zdrowych korali - to odgłosy wydawane przez oddychające i pływające ryby, przez pękające pancerzyki krewetek czy dźwięki innych żyjących organizmów.

Nazwali tę metodę "wzbogaceniem akustycznym".

- Zdrowe rafy koralowe to wyjątkowo hałaśliwe miejsca - mówi jeden z autorów badania, Steve Simpson. - Gdy ulegają degradacji, gdy znikają ryby i krewetki, stają się upiornie ciche.

Szef zespołu badaczy, Tim Gordon z uniwersytetu w Exeter, zauważa, że to ryby maja kluczowe znaczenie dla zdrowia raf. - Te wszystkie dźwięki wydawane przez żywe organizmy w pobliżu raf tworzą olśniewający pejzaż dźwiękowy. Młode ryby doskonalą wydawane dźwięki, gdy szukają miejsca na osiedlenie się - mówi Gordon.

Zwiększenie populacji ryb może pomóc w rozpoczęciu naturalnych procesów odbudowy rafy. Ryby są dla tego procesu niezbędne. W wydalanym przez nie moczu znajduje się fosfor, a oddychając - pozbywają się azotu. Obydwa te pierwiastki są niezbędne dla zdrowia rafy. Jeśli ubywa ryb, mniej jest także pierwiastków, co skutkuje obumieraniem rafy.

Podczas eksperymentu, który trwał 40 dni, przy rafie nie tylko podwoiła się liczba ryb, ale też o 50 proc. wzrosła liczba ich gatunków.

Dźwięki w okolicach rafy koralowej

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA