Extinction Rebellion blokuje europejskie stolice

Aktywiści z grupy Extinction Rebellion rozpoczęli w poniedziałek blokady w stolicach europejskich takich jak Berlin, Londyn czy Amsterdam. Działacze domagają się od rządu zdecydowanych działań w sprawie ochrony klimatu.

Aktualizacja: 07.10.2019 13:42 Publikacja: 07.10.2019 13:33

Foto: AFP

Aktywiści z organizacji Extinction Rebellion rozpoczęli dwutygodniową kampanię, która ma zwrócić uwagę na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi. Działacze planują protesty przez dwa tygodnie w około 60 miastach na całym świecie.

Wielka Brytania

Aktywiści zapowiadają, że na demonstracjach w stolicy Wielkiej Brytanii będzie pięć razy więcej osób, niż podczas tych, które miały miejsce w kwietniu. Szacuje się, że w ciągu dwóch tygodni protestów w Londynie weźmie w nich udział nawet około 30 tysięcy osób.

W poniedziałek rano w Londynie policja aresztowała 21 osób. Aktywiści zamykali się w samochodach, zablokowali most oraz kilka ulic w dzielnicy Westminster, gdzie mieszczą się budynki rządowe. Przed siedzibą ministerstwa obrony odbyła się pikieta. Przez resztę dnia będą odbywać się podobne blokady, między innymi w pobliżu siedziby parlamentu i na Trafalgar Square. Na lotnisku London City odbędzie się również siedząca manifestacja. 

Kwietniowe protesty Extinction Rebellion w Londynie trwały przez 11 dni. Aresztowano w tym czasie ponad 1000 osób, z czego 850 postawiono różne zarzuty naruszania porządku publicznego. Dotychczas 250 z nich uznano za winne.

Londyńska policja informowała o mobilizacji tysięcy dodatkowych funkcjonariuszy. Ostrzegała także, że każdy, kto złamie prawo, musi liczyć się z aresztowaniem.

Niemcy

Aktywiści z grupy Extinction Rebellion rozpoczęli dziś rano także blokadę jednego z głównych rond w centrum Berlina, wokół Kolumny Zwycięstwa w parku Tiergarten. Blokada rozpoczęła się z samego rana, przed szczytowym natężeniem ruchu. Niemiecka policja i przedsiębiorstwo transportu publicznego zalecały objazdy.

W akcji w Berlinie bierze udział około tysiąca osób. W godzinach popołudniowych odbędzie się między innymi przemówienie Caroli Rackete, aktywistki, która transportuje migrantów z Morza Śródziemnego do Europy. Przy Placu Poczdamskim, gdzie znajduje się wiele biurowców, ma odbyć się wiec. Choć aktywiści mają oszczędzić metro i kolej miejską, władze miasta obawiają się blokady lotniska.

Dotychczasowe akcje Extinction Rebellion w Niemczech przebiegały pokojowo. Policja nie wyklucza jednak, że do protestów mogą się przyłączyć także inne grupy.

Na wydarzenia w niemieckiej stolicy, zaplanowane przez XR do 13 października, zarejestrowało się przez media społecznościowe około 6 tys. osób.

Holandia

Setki aktywistów klimatycznych blokują także główną arterię komunikacyjną w Amsterdamie. Protestujący, wśród których są również działacze organizacji Extinction Rebellion, posługują się hasłem "rebelia!". Policja zgodziła się na demonstrację pod warunkiem, że nie dojdzie do zablokowania ruchu.

 Zebrani w Amsterdamie aktywiści ignorują prośby o przeniesienie się na pobliski plac. Policja poinformowała o zatrzymaniu protestujących, którzy nie chcieli opuścić ulicy znajdującej się w pobliżu Rijksmuseum. Funkcjonariusze podkreślili w oświadczeniu, że ich działania mają na celu deeskalację i upłynnienie ruchu.

Aktywiści z organizacji Extinction Rebellion rozpoczęli dwutygodniową kampanię, która ma zwrócić uwagę na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi. Działacze planują protesty przez dwa tygodnie w około 60 miastach na całym świecie.

Wielka Brytania

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauka
Czy mała syrenka musi być biała?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”
Nauka
W Australii odkryto nowy gatunek chrząszcza. Odkrywca pomylił go z ptasią kupą