Ogromna kolonia pingwinów zdziesiątkowana. Co się stało?

Największa na świecie kolonia pingwinów królewskich została w tajemniczych okolicznościach zdziesiątkowana - w ciągu 35 lat jej liczebność zmniejszyła się z 500 tys. do 60 tys. par - informuje Sky News, cytując badanie opisane w magazynie naukowym "Antarctic Science".

Aktualizacja: 30.07.2018 19:58 Publikacja: 30.07.2018 15:51

Ogromna kolonia pingwinów zdziesiątkowana. Co się stało?

Foto: Pismire [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons

Zdaniem ekspertów zdziesiątkowanie kolonii pingwinów na Ile aux Cochons, wyspie na Oceanie Indyjskim to "zagadka, która musi być rozwiązana".

Pingwin królewski to drugi, pod względem wielkości, gatunek pingwina na świecie - osobniki tego gatunku osiągają wysokość ok. 90 cm. Większe od nich są jedynie pingwiny cesarskie.

Czytaj także: Żyrafa, pingwinica czy słonica?

Liczebność populacji pingwinów na Ile aux Cochons szacowana jest na podstawie zdjęć satelitarnych - człowiek ostatni raz odwiedził wyspę w 1982 roku.

Zdaniem francuskich badaczy z Centre for Biological Studies w Chize liczebność pingwinów zaczęła spadać od późnych lat 90-tych i nadal się zmniejsza.

Ile aux Cochons, wyspa znajdująca się na archipelagu, położonym między RPA i Antarktydą, była uważana za siedzibę drugiej największej na świecie kolonii pingwinów. To już jednak nieaktualne - jeszcze w 1982 roku żyło tam bowiem ponad milion pingwinów, a obecnie ich liczba spadła do nieco ponad 100 tysięcy.

Według naukowców populacji pingwinów nie zdziesiątkowało raczej pojedyncze zdarzenie - takie jak tsunami, czy wybuch wulkanu.

Przyczyną gwałtownego zmniejszenia się populacji mogły być natomiast: ograniczenie dostępu do żywności, ataki drapieżników na młode pingwiny, choroby lub obecność groźnych dla pingwinów pasożytów.

Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”
Nauka
W Australii odkryto nowy gatunek chrząszcza. Odkrywca pomylił go z ptasią kupą
Nauka
Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków