fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

O strajku w szkole nikt na razie nie myśli

Fotorzepa/ Jakub Mikulski
Strajk włoski to jedyna akceptowana forma protestu w szkołach. I jedyny sposób, by wyjść z twarzą z zapowiedzi o radykalnych działaniach w oświacie.

Wszystko wskazuje na to, że strajku w szkołach przed wyborami nie będzie. Tuż po nich także nie. Związkowcy nieoficjalnie mówią, że klimatu do odejścia od tablic nie ma. „Nie chcemy dwa razy wchodzić do tej samej rzeki" – podkreślają.

We wtorek Zarząd Główny ZNP oficjalnie podejmie decyzję w sprawie dalszych akcji protestacyjnych. Posiedzenie poprzedzone jest długimi konsultacjami w szkołach. Nauczyciele mieli też szansę wypowiedzieć się w tej sprawie za pośrednictwem ankiety internetowej. Wyniki znane będą w środę.

Czytaj także: Walka o wyższe płace jest polityczna

Jak udało nam się dowiedzieć, co piąty nauczyciel w dużym mieście opowiada się za strajkiem. Ale w małych miejscowościach takie pomysły w ogóle nie trafiły na pomyślny grunt. Nauczyciele z jednej strony obawiają się utraty wynagrodzenia (duże miasta starały się pedagogom jakoś to zrekompensować), z drugiej – hejtu w lokalnym środowisku, który na nich spadł podczas protestu w kwietniu. Nauczyciele mają także za złe władzom ZNP to, że wiosenny strajk był źle zorganizowany, a termin jego rozpoczęcia wybrany niefortunnie. Wielu uważa, że strajk w szkołach powinien rozpocząć się jesienią, a nie na wiosnę. To zaważyło na niepowodzeniu strajku.

Ale pedagodzy całkiem odpuścić też nie zamierzają. Niezadowolenie środowiska jest duże, dlatego też decydują się na strajk włoski – nie będą wykonywać obowiązków wykraczających poza to, co zostało zapisane w Karcie nauczyciela. Nie będzie już wycieczek, zielonych szkół, zajęć pozalekcyjnych i dyskotek.

Ale odkładanie decyzji o strajku ma także polityczne znaczenie. Środowisko nauczycielskie nie cieszy się zbytnią sympatią Polaków. Partia rządząca nie przejawia woli rozwiązania kwestii nauczycielskiej. Przeciwnie – gdyby wybuchł przed wyborami, byłby jej na rękę, więc raczej trzeba by było się spodziewać narracji o tym, jak opozycja, sterując nauczycielskimi związkami, wykorzystuje dzieci jako żywe tarcze.

ZNP wie też, że nic nie ugra, a tylko może zaszkodzić opozycji. Dlatego też, by wyjść z twarzą z sytuacji, decyzję o wznowieniu zawieszonego w kwietniu strajku odwlekano tak długo, jak tylko się da. By teraz móc powiedzieć, że strajku przed wyborami nie będzie. Oficjalnie: głównie z powodów technicznych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA