Reklama
Rozwiń

Niemiecka telewizja przeprosi za „polskie obozy”

Niemiecka telewizja ZDF ma przeprosić na swojej stronie internetowej więźnia Auschwitz Karola Tenderę za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady".

Publikacja: 23.12.2016 06:38

Niemiecka telewizja przeprosi za „polskie obozy”

Foto: Fotorzepa/P. Guzik

Nakaz przeprosin orzekł w czwartek krakowski Sąd Apelacyjny. Karol Tendera, reprezentowany przed sądem przez Stowarzyszenie Patria Nostra, był więźniem niemieckiego obozu Auschwitz. Pozwał niemiecką telewizję za to, że w lipcu 2013 r. na swoim portalu w informacji o planowanej emisji programu dokumentalnego o wyzwoleniu obozu koncentracyjnego („Verschollene Filmschatze. 1945. Die Befreiung der Konzentrationslager") posłużyła się określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz". Dopiero po interwencji dyplomatycznej opis zmieniono.

Uzasadniając wyrok, sędzia wskazał, że wartości takie jak godność i tożsamość narodowa mieszczą się w katalogu dóbr osobistych, a w tej sprawie został dodatkowo spełniony wymóg indywidualizacji roszczenia, powód bowiem w latach 1943–1944 przebywał w obozie Auschwitz i określenie użyte w materiałach ZDF musiało go urazić. SA podkreślił zarazem, że wcześniejsze ubolewania ZDF i przeprosiny „dla wszystkich osób, które poczuły się urażone na skutek nieuważnego, błędnego i nieprawdziwego określenia", nie były wystarczające dla powoda. SA przyjął treść przeprosin zaproponowaną przez rzecznika praw obywatelskich, który przystąpił do sprawy po stronie powoda.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono