Dane opublikowane po raz pierwszy przez elektroniczny bank danych Statistics Netherlands oparte częściowo na informacji banku centralnego wskazują, że w 2017 r. Holandia otrzymała 4,6 bln euro (5,2 bln dolarów) „bezpośrednich inwestycji zagranicznych". Jedynie jedna piąta tej sumy pozostała faktycznie w holenderskiej gospodarce szacowanej na 836 mld dolarów, bo równowartość 4,2 bln została natychmiast przesłana przez firmy-wydmuszki znane jako spółki celowe, specjalnego przeznaczenia (special purpose vehicles).

Głównym powodem zakładania przez firmy ponadnarodowe takich spółek w Holandii jest możliwie największe obniżenie ich należności podatkowych" — stwierdzili badacze powtarzając częsty zarzut obrońców uczciwości podatkowej.

Dzięki sieci niemal 150 dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania na świecie Holandia stała się kluczowym ośrodkiem dla podmiotów korporacyjnych przesyłania od lat ich zysków dla zmniejszenia podatków. Opublikowany obecnie raport jest najbardziej kompleksowym spojrzeniem na przepływ kapitału, do jakiego dochodzi dzięki temu. W Holandii zarejestrowano w przybliżeniu 14 tys. firm-wydmuszek, które w 2015 r. przesłały ponad połowę swych inwestycji do krajów spoza Unii Europejskiej — stwierdzili autorzy raportu. Około jednej trzeciej tych pieniędzy wylądowała w rajach podatkowych.

Po latach obrony swych umów podatkowych jako niezbędnej części jego modelu biznesowego holenderski rząd stwierdził w ubiegłym roku, że podejmie kroki dla ograniczenia unikania płacenia podatków głównie poprzez wprowadzenie od 2022 r. podatku od przepływu tantiem, odsetek i dywidend do rajów podatkowych.

Holandia stara się obecnie wybronić przed grzywną z Unii za przyznanie amerykańskiej sieci barów kawowych Starbucks ulg podatkowych, które były pomocą publiczną. Google i Apple również kierują pieniądze do tego kraju i reinwestują je zagranicą zamiast transferować do Stanów, gdzie podlegałyby wyższemu progowi podatkowemu. Holandia jest również popularna wśród gwiazd rocka takich jak Rolling Stones czy U2, które do teraz korzystają z przychylnego traktowania ich tantiem.