Brexit - gra przechodzi z Brukseli do Londynu

Negocjatorzy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej uzgodnili tekst warunków wyjścia kraju ze Wspólnoty. Ale to nie jest jeszcze oczekiwany od dwóch lat “deal”, który ma określić reguły Brexitu.

Aktualizacja: 14.11.2018 07:46 Publikacja: 13.11.2018 21:00

Brexit - gra przechodzi z Brukseli do Londynu

Foto: AFP

W środę umowa ma bowiem zostać zatwierdzona przez rząd Theresy May - a to wcale nie jest przesądzone. Przeciwnie: nawet 7 ministrów, w tym tak ważni jak handlu zagranicznego Liam Fox, środowiska Michael Gove czy odpowiedzialny za rokowania z Unią Dominic Raab sygnalizowali ostatnio, że umowy nie zaakceptują.

Do buntu zachęta ich w szczególności lider zwolenników twardego rozwodu z Unią, b. szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson.

Każdy, kto pokłada ufność w system demokratyczny, nie może tego porozumienia zaakceptować - oświadczył.

Chodzi w szczególności o zapisy o respektowaniu przez Londyn zasadniczych elementów jednolitego rynku, w tym norm socjalnych, ochrony środowiska i polityki konkurencji a także regulacji handlowych aż do ustalenia ostatecznych zasad współpracy z Brukselą. W tym czasie, który może się przedłużyć w nieskończoność, Brytyjczycy musieliby stosować unijne normy bez wpływu na ich kształt. To konieczne aby zapobiec kontrolom na granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii.

Ale nawet mimo tak poważnego ustępstwa ze strony Londynu, unioniści w Belfaście ostrzegli, że “umowę będzie bardzo trudno zaakceptować”. Rząd irlandzki w Dublinie ostrzegł z kolei, że dla niego nic jeszcze nie jest ostatecznie uzgodnione.

Nawet jednak, jeśli wszystkie te przeszkody zostaną przezwyciężone i May podpisze oficjalne porozumienia z przywódcami UE, bardzo trudno będzie jej uzyskać dla niego akceptację w parlamencie. Nie tylko przeciwne temu jest eurosceptyczne skrzydło Partii Konserwatywnej, ale także lider laburzystów Jeremy Corbyn oświadczył, że “skoro negocjacje było prowadzone w takim chaosie, to nic dobrego z tego wyjść nie mogło”.

Umowa o rozwodzie zawiera także gwarancje praw dla obywateli UE żyjących na Wyspach oraz rachunek (39 mld euro) za wyjście kraju ze Wspólnoty.

Na wiadomość o uzgodnieniu umowy technicznej funt zyskał prawie 1 proc. do dolara i był wymieniany za 1,3 dolara. Ale to może być krótkotrwała zwyżka.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 793
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 792
Świat
Akcja ratunkowa na wybrzeżu Australii. 160 grindwali wyrzuconych na brzeg
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 791
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 790