Rusza program wsparcia eksportu do Wielkiej Brytanii

Firmy dostaną informacje o możliwościach prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii wobec perspektywy brexitu.

Publikacja: 27.09.2018 21:00

Eksport stał się jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki

Eksport stał się jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki

Foto: AdobeStock

Tekst powstał w ramach Programu Rozwoju Eksportu Santander Bank Polska

W piątek rozpoczyna się kolejna edycja Programu Rozwoju Eksportu (PRE). Projekt obecnie prowadzony przez Santander Bank Polska w poprzednich siedmiu edycjach, jeszcze pod szyldem Banku Zachodniego WBK, zgromadził ponad 3100 przedstawicieli polskich przedsiębiorstw. Dzisiejsze spotkanie, które odbędzie się w Warszawie, będzie poświęcone obecnym i przyszłym warunkom prowadzenia handlu z Wielką Brytanią.

Program Rozwoju Eksportu ma wspierać międzynarodową ekspansję polskich przedsiębiorstw. Zwłaszcza tych mniejszych, które chcą się rozwijać na zagranicznych rynkach, ale nie mają jeszcze wiedzy i potrzebnego doświadczenia.

– Naszym celem było stworzenie projektu długoterminowego. Inaugurując serię spotkań, konferencji, warsztatów oraz misji zagranicznych już po raz ósmy, pokazujemy, że zaangażowanie w zwiększanie aktywności eksportowej i importowej polskich firm ma dla nas wymiar strategiczny – mówi Michael McCarthy, członek zarządu nadzorujący pion bankowości biznesowej i korporacyjnej Santander Bank Polska.

Eksport stał się jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki. W 2017 r. jego wartość sięgnęła 206,6 mld euro, po raz pierwszy przekraczając barierę 200 mld euro. Zarazem był to rok, w którym wyniki eksporterów poprawiły się na wszystkich najważniejszych rynkach. Także w 2018 r. prognozowany jest wzrost eksportu, do poziomu ok. 214 mld euro. Zwiększył się również import. W ub. roku wyniósł 206,1 mld euro, a w pierwszej połowie 2018 r. sięgnął 108,8 mld euro, rosnąc w porównaniu z 2017 r. o 7,9 proc.

Dla utrzymania wysokiego tempa wzrostu eksportu konieczna jest jednak większa dywersyfikacja rynków zbytu. Polscy eksporterzy koncentrują się na krajach Unii Europejskiej, gdzie jest blisko, mają nawiązane kontakty gospodarcze i czują się bezpiecznie. Tymczasem do zdobycia jest jeszcze spory kawałek świata.

– Chcemy być bankiem pierwszego wyboru dla eksporterów, importerów oraz firm, które prowadzą ekspansję poprzez inwestycje greenfield czy fuzje i przejęcia. Potencjał polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych, szczególnie w wybranych branżach, jest ogromny. A będąc w międzynarodowej grupie, która działa na dziesięciu kluczowych rynkach świata, możemy pomóc firmom dotrzeć do ponad 1 mld potencjalnych klientów – podkreśla McCarthy.

Klienci banku od kilku lat mają dostęp do portalu informacyjnego SantanderTrade.com, na którym zgromadzone są opracowania dotyczące przeszło 180 rynków zagranicznych. Pozwalają one wstępnie zbadać szanse na prowadzenie biznesu w konkretnych krajach. Dodatkowe możliwości daje Santander Network – platforma, na której firmy mogą znaleźć sprawdzonych i wiarygodnych podwykonawców zajmujących się obsługą prawną czy działaniami marketingowymi. Z kolei sieć International Desk zapewnia szybką organizację współpracy z innym bankiem Grupy Santander.

W ostatnim czasie Santander Bank Polska wprowadził do oferty m.in. płatności oparte o technologię blockchain Santander One Pay FX, a także możliwość zarządzania rachunkami, które firma prowadzi w bankach zewnętrznych poprzez bankowość elektroniczną iBiznes24. Te rozwiązania sprawiają, że Santander Bank Polska ma jedną z najbardziej zaawansowanych na rynku ofert dla handlu zagranicznego. Bank stale rozwija moduł Trade Finance w iBiznes24. Pracuje też nad bardzo wyspecjalizowanymi rozwiązaniami, takimi jak np. finansowanie międzynarodowego łańcucha dostaw we współpracy z Santander Hong Kong.

Nadchodzi brexit

Tematem pierwszego spotkania PRE organizowanego 28 września w Warszawie będzie m.in. zakładanie biznesu w Wielkiej Brytanii, otoczenie makroekonomiczne, finansowe i biznesowe na Wyspach, informacje nt. brexitu, implikacje dla biznesu oraz związane z tym szanse i wyzwania dla polskich firm. Zaplanowano wystąpienia Piotra Bielskiego, dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych Santander Bank Polska, Elisabeth Chapman, sekretarza ds. brexitu przy ambasadzie W. Brytanii w Polsce, przedstawicieli kancelarii EBS, którzy omówią aspekty prawnopodatkowe oraz przedstawicieli firmy logistycznej Hutchinson Ports UK/Logistics Ltd. Organizatorzy zaplanowali ponadto panel dyskusyjny dotyczący doświadczeń polskich przedsiębiorców z rynku brytyjskiego. Spotkania odbędą się również 12 października w Katowicach oraz 19 października w Gdańsku. Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem: finansowanie.handlu@santander.pl. Udział jest bezpłatny, rejestracja będzie aktywna wyłącznie po uzyskaniu potwierdzenia od organizatora.

Tekst powstał w ramach Programu Rozwoju Eksportu Santander Bank Polska

W piątek rozpoczyna się kolejna edycja Programu Rozwoju Eksportu (PRE). Projekt obecnie prowadzony przez Santander Bank Polska w poprzednich siedmiu edycjach, jeszcze pod szyldem Banku Zachodniego WBK, zgromadził ponad 3100 przedstawicieli polskich przedsiębiorstw. Dzisiejsze spotkanie, które odbędzie się w Warszawie, będzie poświęcone obecnym i przyszłym warunkom prowadzenia handlu z Wielką Brytanią.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Giganci łączą siły. Kto wygra wyścig do recyclingu butelek i przejmie miliardy kaucji?
Biznes
Borys Budka o Orlenie: Stajnia Augiasza to nic. Facet wydawał na botoks
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro