fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Paulina Marcinek: Ponad 40 proc. Polaków żyje w zatłoczonych mieszkaniach

tv.rp.pl
Przeciętnie w Polsce mamy 350 mieszkań na 1000 mieszkańców. W UE ten wskaźnik jest o 100 mieszkań wyższy - mówi Paulina Marcinek, menedżer w dziale doradztwa rynku nieruchomości, EY, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość przypomniała, że od dłuższego czasu popyt na mieszkania jest na wysokim poziomie. - We wszystkich największych miastach w Polsce obserwujemy wzrost cen mieszkań, szczególnie w Warszawie, Trójmieście, Krakowie i Wrocławiu. W Poznaniu i Łodzi wzrosty są odrobinę mniejsze - mówiła Marcinek.

Ludzie traktują mieszkanie jako alternatywę dla lokat bankowych. - Nie wszyscy nabywają mieszkania z kredytu bankowego. Czasem 50 proc. zakupów dokonywanych jest gotówka – zauważyła.

Przeciętnie w Polsce mamy 350 mieszkań na 1000 mieszkańców. W UE ten wskaźnik jest o 100 mieszkań wyższy. - Niedobór jest zauważalny. Ponad 40 proc. Polaków żyje w zatłoczonych mieszkaniach – oceniła gość.

Dodatkowo mamy napływ pracowników z zagranicy, którzy gdzieś muszą mieszkań. Zazwyczaj wynajmują mieszkania.

- Rynek wynajmu rośnie, chociaż w Polsce wynajmuje się mniej mieszkań niż na Zachodzie. Młodzi ludzie bardzo chętnie najmują mieszkania, bo nie chcą się wiązać kredytem finansowym, cenią sobie mobilność, elastyczność i wolność - tłumaczyła Marcinek.

Coliving – nowy trend

Coliving jest coraz bardziej popularny w Europie Zachodniej.

- Oznacza inwestycję w budynki, gdzie mieszkania nie są kupowane. W budynku wynajmujemy przestrzeń, która składa się z pokoju dziennego i łazienki. Na użytek mamy przestrzenie wspólne jak salon, kuchnia, przestrzeń do pracy czy pralnie. Tam ludzie mogą sobie pozwolić na mieszkanie w dużo bardziej atrakcyjnych lokalizacjach – wyjaśniła ekspertka.

Pierwsza duża inwestycja colivingowa w Polsce jest planowana przez jednego z deweloperów w Warszawie na Mokotowie.

Domy senioralne

- To segment rynku, który jest przedmiotem coraz większego zainteresowania deweloperów. Bez wątpienia będzie się rozwijał, bo społeczeństwo się starzeje. Problemem są pieniądze, bo dla polskiego emeryta, tego typu obiekty są trudno dostępne. Koszty mieszkania w takim obiekcie to kilka tysięcy złotych - mówiła Marcinek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA