fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Warszawa wysoko w międzynarodowym rankingu

Adobe Stock
Szóste miejsce zajęła Warszawa w prestiżowym rankingu europejskich miast przyszłości 2020-2021 sporządzanym przez fDi Magazuine z grupy Financial Times.

Ranking obejmuje najlepsze miejsca do inwestowania. Liderem tegorocznego zestawienia został ponownie Londyn wyprzedzając Paryż. Przed Warszawą sklasyfikowano jeszcze Dublin, Monachium i Amsterdam. Daleko w tyle zostały m.in. Berlin (10. miejsce), Moskwa (12.), Frankfurt (14.) czy Praga (16.). Do sporządzenia zestawienia przeanalizowano dane z 505 lokalizacji, w tym 319 miast i 148 regionów. Pod uwagę wzięto pięć kategorii: potencjał ekonomiczny, kapitał ludzki i styl życia, efektywność kosztową, łączność i przyjazność dla biznesu. Pod uwagę brane są lokalizacje w całej Europie, nie tylko w krajach Unii Europejskiej. Miasta podzielono pod względem wielkości, podobnie jak regiony.

Czytaj także: Warszawa nadal w siódmej lidze w rankingu centrów finansowych

Szósta lokata Warszawy to duży awans: w lutym 2018 r. fDi Magazine umieściło stolice Polski na 11. miejscu. Wtedy 6. lokatę przyznano Moskwie. Warszawa została ponadto sklasyfikowana jako 2. europejskie miasto przyszłości pod względem przyjazności dla biznesu, 10. w zestawieniu efektywności kosztowej i 8. w zestawieniu potencjału ekonomicznego. W zestawieniu obejmującym tylko miasta Europy Środkowo-Wschodniej Warszawa jest liderem.

Zaskakujący może być fakt, że na 17. miejscu listy znalazł się Stryków pod Łodzią. 3,5-tysięczne miasteczko pokonał m.in. Oslo, Barcelonę i Sztokholm. Tak wysoka lokata jest efektem znakomitej biznesowo lokalizacji Strykowa, położenie przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A2, będących strategicznymi europejskimi korytarzami transportowymi na szlakach północ-południe i wschód-zachód, otwiera dla lokujących się tu firm najlepsze możliwości pod względem logistyki.

Z miast Europy Środkowo-Wschodniej na 16. pozycji znalazła się jeszcze Praga, a na 22. Bukareszt.

Niestety, w ścisłej czołówce ogólnego zestawienia najbardziej obiecujących biznesowo regionów nie znalazła się ani jedna polska lokalizacja. W tym rankingu wygrał region Paryża, najgęściej zaludniony region Francji, gdzie znajduje się ponad 500 tys. przedsiębiorstw, w tym 25 centrali firm z listy Fortune Global 500. Na drugim miejscu jest region Dublina, a na podium znalazła się jeszcze Nadrenia Północna Westfalia. Kolejne dwa miejsca także zajęły regiony niemieckie: Badenia Wirtembergia oraz Bawaria.

Polskie regiony uwzględniono natomiast w bardziej szczegółowych zestawieniach dotyczących konkretnych kategorii. Przykładowo w rankingu dużych regionów obejmującym efektywność kosztów na 6. miejscu znalazł się Śląsk, a na 9 Mazowsze, które zajęło także 7 miejsce pod względem przyjazności dla biznesu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA