Tylko z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w latach 2007-2013 do rodzimego sektora MŚP trafiło 5 mld euro z unijnej kasy. Ale - wbrew oczekiwaniom - wskaźnik poziomu innowacyjności nie poszybował w górę. Od lat utrzymuje się on na poziomie 0,29 (przy maksymalnym pułapie 1). Pod tym względem Polska tkwi uparcie na końcu tabeli najbardziej innowacyjnych gospodarek UE. Jednak w przypadku małych i średnich firm mamy do czynienia nie tylko ze stagnacją, ale wręcz z pogorszeniem sytuacji. Wskaźniki dotyczące właśnie sektora MSP - takie jak: wprowadzanie innowacji produktowych i procesowych, czy innowacji marketingowych lub organizacyjnych, a także MŚP opracowujące samodzielnie innowacje oraz MŚP współpracujące z innymi podmiotami - poleciały na łeb.

Wskaźnik poziomu innowacyjności mierzy stopień, w jakim pomysły opracowane w innowacyjnych sektorach trafiają na rynek, przyczyniając się przy tym do tworzenia lepszych miejsc pracy oraz zwiększania konkurencyjności gospodarki. Jak wskazuje Anna Ciamciak, rzeczniczka Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, niestety w Polsce, mimo dużych dotacji na innowacje, oddziaływanie na gospodarkę jest niewidoczne.

Np. ze środków programu „Innowacyjna gospodarka" udzielono wsparcia ponad 13 tys. małych i średnich przedsiębiorstw, co stanowi ok. 1 proc.populacji tego typu firm. Do tego należałoby doliczyć środki w ramach regionalnych programów operacyjnych oraz programu „Polska Wschodnia". Eksperci zwracają uwagę, że problemem jest nastawienie na efektywne, przede wszystkim prawidłowe pod względem wymogów formalnym, wydatkowanie środków a nie na wykorzystanie ich do rozwoju gospodarki przez oddziaływanie na konkurencyjność całego sektora MSP. - Przy braku doświadczeń w projektowaniu i wdrażaniu inteligentnych instrumentów wsparcia innowacyjności MŚP trudno o zmianę tego stanu - zauważa Anna Ciamciak.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) został liderem unijnego projektu ESSPO, dzięki któremu pomoc finansowa udzielana małym i średnim przedsiębiorcom będzie mogła być bardziej efektywna. Wartość tego projektu to prawie 2 mln euro. Projekt ten PPNT realizuje wraz z ośmioma partnerami z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Bułgarii i Estonii. ESSPO zakłada współpracę dla opracowania a następnie pilotażowego wdrożenia rozwiązań adekwatnych dla potrzeb każdego regionu partnera (np. opracowanie i uruchomienie sytemu akredytacji dostawców usług dla MŚP czy opracowanie nowych usług dostosowanych do potrzeb firm).

Projekt potrwa do końca marca 2021 r. - Pierwsze trzy lata realizacji projektu zostaną poświęcone na wypracowanie wszechstronnego systemu wsparcia, w taki sposób, aby docierać z pomocą do tych regionów, gdzie jest to rzeczywiście potrzebne i dostosować ją do aktualnych potrzeb przedsiębiorców. Ostatnie dwa lata projektu zostaną poświęcone na działania monitorujące wdrażanie opracowanych rozwiązań i ich ocenę - informuje rzeczniczka PPNT.