fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

#RZECZoBIZNESIE: Mirosław Skiba: Konsolidacja banków spółdzielczych nie ma sensu

tv.rp.pl
Nie ma sensu powielania modeli, które funkcjonują i wchodzenia do czerwonego oceanu konkurencji wszystkich, którzy działają tak samo - mówi Mirosław Skiba, prezes SGB-Banku, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Gość podkreślił, że mamy czas, który sprzyja bankom. - Jest to też niezły czas dla banków spółdzielczych, aczkolwiek pełen wyzwań, bo wzrasta konkurencja. Wszystkie banki dostrzegają potencjał lokalnych rynków. Mamy technologię, która zastępuje konieczność fizycznego bycia blisko klienta - mówił Skiba.

Zauważył, że banki, które stają się większe i silniejsze jednocześnie oddalają się od klienta.

- My pozostajemy blisko klienta. Naszym krótkoterminowym celem jest mobilne przyspieszenie. Chcemy postawić na technologię, żeby zbudować unikalny model. Możemy być blisko klientów i do tego dołożyć nowoczesną technologię – tłumaczył gość.

Banki spółdzielcze były zawsze traktowane jako zacofane technologicznie.

- Do tej pory bankowość spółdzielcza nie do końca miała pomysł na technologię. Jako SGB porozumieliśmy się z BPS, drugim zrzeszeniem banków spółdzielczych. Zaproponowaliśmy rozwiązanie, które pozwoli przyspieszyć informatyzację i nawiązać kontakt z rynkiem. Chcielibyśmy z dostawcami zacząć pracować nad BS API, co pozwoli przyspieszyć rozwój technologiczny, pomimo tego, że mamy wiele rozproszonych systemów - mówił Skiba.

Prace nad globalnym rozwiązaniem, informatycznym złotym Graalem toczą się od wielu lat. Nie ma do tej pory oszałamiającej ilości wdrożeń.

- Nasz pomysł jest inny. Zrzeszenia dalej pracują nad swoimi systemami, ale do tego chcemy wykorzystać technologię API. Chodzi o programowane interfejsy, które pozwolą dołożyć, niezależnie od systemów centralnych, rozwiązania, które oferują inne firmy jak fintechy. Będzie to np. bankowość mobilna, CRM, silniki decyzyjne czy modele predykcyjne – wyliczał gość.

Podkreślił, że umacnianie pozycji na rynku wymaga zmiany modelu biznesowego i wykorzystania potencjału drzemiącego w obu zrzeszeniach. - Bankowość spółdzielcza nie może być postrzegana jako skansen – stwierdził.

- Daleki jestem od zmuszania kogoś do konsolidacji. Nie potrzebujemy gwałtownej fali konsolidacji, tylko lepszego dopasowania modelu biznesowego, w którym poszczególne jednostki funkcjonują – dodał.

Skiba podkreślił, że konsolidacja banków spółdzielczych nie ma sensu.

- Nie ma sensu powielania modeli, które funkcjonują i wchodzenia do czerwonego oceanu konkurencji wszystkich, którzy działają tak samo. My chcemy wykorzystać potencjał, sieć niezależnych podmiotów z właścicielami, którzy żyją w danej społeczności. Chcemy, żeby ta sieć współpracowała ze sobą wykorzystując rozwiązania zrzeszeniowe i wykreowała wartość dodaną. Wtedy stanie się konkurencją do pozostałych banków. W przyszłości nasz model spowoduje, że klient zostanie z nami na dłużej – tłumaczył.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA