fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Duży wzrost rezerw mBanku

Fotorzepa, Marta Bogacz
Bank skokowo zwiększył odpisy na hipoteki frankowe, urosły też rezerwy na zwroty prowizji za kredyty konsumenckie. Wynik w IV kwartale był prawdopodobnie tylko lekko powyżej zera.

mBank podjął dzisiaj decyzje o zawiązaniu rezerwy portfelowej na ryzyko prawne związane z klauzulami waloryzacyjnymi w umowach kredytów hipotecznych i mieszkaniowych indeksowanych kursem franka szwajcarskiego. Wynosi 293 mln zł i obciąży wyniki IV kwartału 2019 r. Prawdopodobnie jest to koszt niepodatkowy, więc w pełnym wymiarze obciąży wynik netto.

Druga rezerwa to dotyczy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego zwrotu prowizji w razie spłaty przed czasem kredytu konsumenckiego. Negatywny wpływ przedterminowych spłat kredytów detalicznych na wynik brutto mBanku w IV kwartale 2019 r. wyniósł 78 mln zł, z czego 68 mln zł pomniejszyło wynik z tytułu odsetek (koszt podatkowy), a 10 mln zł (koszt niepodatkowy) powiększyło pozostałe koszty operacyjne. „Większość tego wpływu ma charakter jednorazowy i nie pojawi się ponownie w przyszłych kwartałach" – deklaruje bank. Zatem łącznie negatywny wpływ na wynik netto w IV kwartale wyniesie około 364 mln zł netto. Oznacza to, że wynik netto mBanku w tym okresie mógł oscylować wokół zera lub – w razie np. wzrostu odpisów na inne kredyty – być nieco poniżej. Bank jednak zaznacza, że tzw. powtarzalne wyniki operacyjne w IV kwartale 2019 r., czyli nieuwzględniające powyższych zdarzeń, poprawiły się porównaniu do wyników osiągniętych w poprzednich kwartałach 2019 r. Dla porównania w II kwartale mBank miał 332 mln zł zysku a w III kwartale 354 mln zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA