Rada nadzorcza Alior Banku podczas poniedziałkowego posiedzenia podjęła kilka decyzji personalnych dotyczących zarządu. – To dla mnie bardzo ważne, że dzięki dobrej współpracy z radą nadzorczą udało się uzupełnić zarząd o kompetentnych menedżerów z wieloletnim doświadczeniem w dużych bankach – mówi Krzysztof Bachta, wiceprezes Aliora kierujący pracami zarządu (oczekuje na zatwierdzenie przez KNF).

Do zarządu został powołany Marek Szcześniak, który będzie odpowiadał za ryzyko – ta funkcja była w banku nieobsadzona od kilku miesięcy. Rada nadzorcza wystąpi do KNF z wnioskiem o jego zatwierdzenie na tym stanowisku. Szcześniak przez ostatnie lata związany był z Grupą PKO BP, gdzie jako wiceprezes nadzorował funkcje zarządzania ryzykiem w ukraińskim Kredobanku, a następnie w PKO Banku Hipotecznym. Karierę zawodową w bankowości rozpoczął w 1998 roku. Od 2002 roku zajmował stanowiska kierownicze w BRE Banku, Banku BPH, DnB Nord Polska, Allianz Bank Polska. Jest absolwentem Finansów i Bankowości Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów doktoranckich w Katedrze Zarządzania Finansami Przedsiębiorstwa.

Filip Gorczyca, od dwóch lat pełniący funkcję wiceprezesa i dyrektora finansowego, złożył rezygnację ze stanowiska z dniem 31 stycznia 2019 r. Na jego miejsce powołano Tomasza Biłousa, który do zarządu banku dołączy 1 lutego 2019 r. Biłous związany był od 2006 r. z ING Bankiem Śląskim, gdzie przez ostatnie cztery lata pełnił funkcję dyrektora odpowiedzialnego za departament kontrolingu. Wcześniej, przez niemal osiem lat, sprawował funkcje kierownicze w obszarze sprawozdawczości i rachunkowości, w tym przez pięć lat jako dyrektor departamentu rachunkowości i główny księgowy banku. W latach 2000-2006 pracował w firmach audytorskich Arthur Andersen i Ernst&Young w dziale audytu instytucji sektora finansowego. Jest absolwentem SGH na kierunku Finanse i Bankowość. Ponadto posiada dyplom biegłego rewidenta oraz jest członkiem ACCA.

Do zarządu dołączył także Seweryn Kowalczyk, dotychczasowy dyrektor zarządzający w pionie bezpieczeństwa w Alior Banku. Kowalczyk zarządzał departamentami odpowiedzialnymi za przeciwdziałanie wyłudzeniom kredytowym, przestępstwom wewnętrznym oraz obszarem przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Teraz w zarządzie będzie nadzorował, oprócz obszaru bezpieczeństwa, także biuro prawne. Ma ponad 12-letnie doświadczenie jako specjalista od prawa bankowego i finansowego. Karierę rozpoczynał w 2006 roku jako prawnik w największych kancelariach w Polsce, gdzie pracował przy projektach związanych m.in. z doradztwem transakcyjnym oraz na rzecz instytucji finansowych. W latach 2008-2018 związany był z Grupą Credit Agricole Polska, gdzie odpowiadał za obszar regulacyjny oraz zgodności działania instytucji finansowych, a także za relacje z regulatorem. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w prawie bankowym i finansowym. Jest radcą prawnym.

To nie koniec zmian, bo wyodrębniono kolejny obszar dla członka zarządu – chodzi o bankowość prywatną, którą z początkiem 2019 r. zarządzać będzie Dariusz Szwed mający ponad 20-letnie doświadczenie w sektorze bankowym. Ostatnio pełnił funkcję dyrektora departamentu private banking w Santander Banku Polska, gdzie odpowiadał za nadzór nad kompleksową działalnością biznesową, wliczając w to aspekty związane z ryzykiem operacyjnym, kredytowym i reputacyjnym. Sprawował też nadzór nad detaliczną częścią działalności domu maklerskiego. Był członkiem zespołu zarządzającego połączeniem Santander Bank Polska i wydzielonej części Deutsche Banku. W pracach związanych z fuzją nadzorował obszar bankowości prywatnej. Odpowiedzialny był za analizę i wdrażanie docelowych rozwiązań biznesowych w połączonym banku. Szwed z Santanderem (wcześniej BZ WBK) związany był nieprzerwanie od 1995 roku. Ukończył Wydział Bankowości i Finansów w Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu oraz Zarządzanie na Politechnice Częstochowskiej. Posiada również dyplom SGH.